• Nasz profil

• Wmurowanie kamienia węgielnego

• W poniedziałkowe przedpołudnie uroczyście podpisano akt erekcyjny i wmurowano kamień węgielny pod nową placówkę oświatową w żukowskiej gminie. Podpisy pod dokumentem złożyli zaproszeni goście i przedstawiciele miejscowych władz. Ten uroczysty moment oznacza, że budowa oficjalnie ruszyła i ma się zakończyć w grudniu przyszłego roku.

Było to symboliczne rozpoczęcie budowy, ponieważ prace trwają tam już od 9 września. Obiekt będzie czterokondygnacyjny o łącznej powierzchni liczącej prawie 7 tys. m kw., w tym powierzchni użytkowej ponad 4 tys. m kw. W szkole będą 22 sale dydaktyczne i zaplanowana jest ona na przyjęcie około 700 uczniów. Koszt inwestycji to 21 mln 750 tys. zł.

Akt erekcyjny i kamień węgielny poświęcił ksiądz kanonik Roman Janczak, proboszcz banińskiej parafii. Metalową tubę z kopią aktu erekcyjnego umieszczono w betonowej kostce, po czym zamurowano.

Trzecioklasistka Natalia Dembkowska mówiła o nastrojach uczniów wyrażonych podczas konkursu na życzenia dla szkoły. Skierowała też pytanie: jaka będzie ich nowa podstawówka?

W swoim wystąpieniu burmistrz Jerzy Żurawicz odpowiedział jej w taki sposób: - Gwarantuję, że będziesz z niej dumna. Planujemy wybudować obiekt nowoczesny, wyposażony w ekologiczny system ogrzewania, z możliwością odzyskiwania energii. Szkoła będzie niedroga w utrzymaniu, choć niezawodna w ciepło i funkcjonalna.

Druga część uroczystości odbyła się w banińskiej remizie strażackiej, gdzie z rąk pomorskiej kurator oświaty Elżbiety Wasilenko, Medale Komisji Edukacji Narodowej otrzymali: dyrektorka banińskiej szkoły Ewa Kosznik, Monika Marszałkowska oraz radni - Adam Okrój, Ryszard Ustowski, Jacek Miąskowski, Tadeusz Szmytke. Wyróżnienie to otrzymały osoby, które szczególnie zasłużyły się, jak stwierdziła pani kurator, dla powstającej właśnie szkoły w Baninie.

W imieniu odznaczonych za wyróżnienia podziękowała Monika Marszałkowska, przedstawicielka Stowarzyszenia Integracja plus Edukacja w Baninie. Adam Okrój, przewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie podziękował tym wszystkim, którzy przygotowali poniedziałkową uroczystość, burmistrzowi za doprowadzenie do budowy szkoły, a radnym za akceptację i podjęcie właściwych uchwał.

W związku z tym, że premier Donald Tusk nie mógł wziąć udziału w uroczystości z powodu ważnych obowiązków, burmistrz Jerzy Żurawicz na ręce wiceministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Kazimierza Plocke przekazał szefowi polskiego rządu prezent. Był to złoty medal 800-lecia Żukowa w podziękowaniu za pomoc w realizacji jednej z najważniejszych inwestycji gminy Żukowo.

Uroczystość zakończyła się występem uczniów miejscowej szkoły.