• Nasz profil

• Otwarcie kompleksu boisk

• 23 czerwca 2014 roku został otwarty kompleks sportowy w Baninie. To część inwestycji budowy szkoły. Na kompleks składają się trzy boiska (trawiaste do gry w piłkę nożną i dwa tartanowe do koszykówki i piłki ręcznej), bieżnia oraz skocznia do skoku w dal.

- To najpiękniejszy kompleks sportowy w całym powiecie - powiedział obecny na uroczystości otwarcia wicestarosta Bogdan Łapa.

Faktycznie, Banino może się szczycić najlepiej wyposażonym placem do rozgrywek sportowych nie tylko w gminie, ale w całym powiecie. Boisko do gry w piłkę nożną to obszar 7688 m2 powierzchni trawiatej, wyposażonej w system nawadniania. Część dla widowni stanowią trybuny mieszczące około 260 widzów. Pozostałe dwa boiska posiadają nawierzchnię polireatanową. Płyta do gry w piłkę ręczną to powierzchnia 1011,10 m2, boisko do koszykówki to 493,90 m2. Ścieżki i dojścia do boisk wykonane są z kruszywa oraz z kostki betonowej, całość jest skanalizowana deszczówką PCV oraz drenażem z filtrami.

Na obszarze kompleksu ustawiono ławeczki, kosze na śmieci, a całość ogrodzono i oświetlono. Ta inwestycja to było jednak tylko preludium do budowy części głównej, czyli szkoły w Baninie.

- Rok temu podczas zakończenia roku szkolnego w Baninie obiecałem wybudować nową szkołę z kompleksem sportowym - opowiadał przy okazji przecięcia wstęgi Jerzy Żurawicz.- Obejmując urząd burmistrza spotkałem się z problemem wciąż nie realizowanej budowy szkoły w Baninie. Owszem, był już przygotowany projekt budowlany, ale mało realny, nieekonomiczny i niedostosowany do warunków geologiczno-glebowych na tym terenie. Pozostało mi odłożyć projekt na półkę i czekać na lepsze lata, albo... nie tracić czasu, wykorzystać to co można wykorzystać, a tymczasem opracować projekt szkoły bardziej realny.

- Pojechałem do Warszawy, spotkałem się z Rzecznikiem Praw Dziecka i ówczesną Minister Edukacji Katarzyną Hall. W organizacji tego spotkania pomogła mi Henryka Krzywonos Strycharska, której serdecznie dziękuję. Na tym spotkaniu opowiedziałem o tym, że zgodnie z obwodem szkolnym powinno uczęszczać tu 700 uczniów, że do budynku szkoły trzeba doklejać kontenery z nowymi salami, bo dzieci nie mają się gdzie pomieścić. I o tym, że nie ma warunków do nauki wf-u. Sprawa trafiła do samego premiera. I jego decyzją gmina Żukowo dwukrotnie otrzymała dotację, w sumie prawie 5 milionów na budowę boisk i szkoły. Ruszyła budowa boisk, chociaż szkoła była jeszcze w planach. Gdy Rada Miejska podejmowała uchwałę o zabezpieczeniu środków na budowę budynku szkoły, mieliśmy już zaawansowaną budowę kompleksu sportowego...

Na koniec burmistrz zdradził, że jeszcze tego samego dnia wybiera się znów do Warszawy w sprawach związanych z budową szkoły. Plan budowy ujmuje halę gimnastyczną.

- Potrzebujemy funduszy na tę budowę. Dzięki wsparciu posła Stanisława Lamczyka - będziemy z panem posłem uczestniczyć w ważnym spotkaniu na szczeblu ministerialnym z udziałem Minister Edukacji Joanną Kluzik-Rostowską oraz z Ministrem Sportu i Turystyki Andrzejem Biernatem. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa sali gimnastycznej.

Oprócz uroczystości otwarcia boisk, mimo uporczywego deszczu, dzieci wyśpiewały triumfalne "We are the champions", a włodarze zdążyli nagrodzić sportowców, nauczycieli wf-u oraz przedstawicieli szkół za najlepsze wyniki w mijającym roku sportowym. Paradoksalnie, szkołą która otrzymała najwięcej punktów za osiągnięcia sportowe w całej gminie była borykająca się do dziś z brakiem warunków do ćwiczeń fizycznych... Szkoła Podstawowa w Baninie.

Na zdjęciach przebieg ceremonii otwarcia boisk (przygotowanej przez SP Banino) i symboliczne rozpoczęcie rozgrywek na boiskach wykopaniem piłki przez burmistrza Jerzego Żurawicza.