• Aktualności

      • NAGRODA W KONKURSIE LITERACKIM DLA NAUCZYCIELKI ZE SZKOŁY W BANINIE

      • Miło mi poinformować, że pani Małgorzata Mosakowska, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej w Baninie i jednocześnie mieszkanka gminy Żukowo, podczas ostatnich lipcowych XXIII Targów Książki Pomorskiej i Kaszubskiej Costerina 2023, zdobyła nagrodę w konkursie literackim organizowanym z tej okazji przez Bibliotekę Miejską w Kościerzynie. Jest nią trzecie miejsce w kategorii Literatura piękna i literatura faktu o Kaszubach / z Kaszubami w tle w j. polskim i w innych językach. Jury przyznało tę nagrodę za książkę Biały Dzik. Pomorskie legendy pani Małgosi.

        

       - Znalezienie się wśród laureatów tego konkursu uważam za zaszczyt. Radością napawa zaś fakt, że Biały Dzik stał się cząstką kulturowego dziedzictwa Kaszub! Cieszę się, że imaginarium moich kaszubskich legend spodobało się Czytelnikom, zwłaszcza, że na wydanie czekają kolejne gotowe książki! Następna to Bursztyniaki i Wielka Zmiana. Mogę uchylić sekretu, że jest to rodzaj pomorskiego fantasy: pełne bursztynu, wody, piasku, nieoczekiwanych wydarzeń, zwrotów akcji i przygód, dziejące się w Bałtyku oraz na bałtyckich plażach i w nadmorskich miejscowościach, z wątkami sięgającymi nawet do początków Ziemi… Książka już znajduje się w Wydawnictwie Region. A jej premiera nastąpi – mam nadzieję - jeszcze w tym roku! – poinformowała pani Małgosia.

       Gratulujemy Autorce i życzymy jej zrealizowania literackiego planu.

       Magdalena Gigiel – Wanionek

        

       Fot. Jarosław Ellwart, Wydawnictwo Region.

      • SPOTKANIE Z MAŁYMI CZYTELNIKAMI

      • Odpowiadając na zaproszenie pani Magdaleny Gigiel – Wanionek, spotkałam się w dniu 21.06.2023 z grupą 0d. Początkowo poczułam tremę, gdyż dbając o wszechstronną edukację swoich podopiecznych, pani Magda często zaprasza na klasowe spotkania gości o różnych zawodach i pasjach, a dla mnie, po moim literackim debiucie, również i  to autorskie spotkanie miało być zupełnie nowym doświadczeniem…

          Moje obawy zniknęły natychmiast po wejściu do klasy. Po kilku czynnościach porządkowo – organizacyjnych, mali Czytelnicy od razu  zaprosili mnie do siebie, zasiedli w kręgu i rozpoczęliśmy naszą literacką podróż.

       Opowiedziałam dzieciom o mojej książce Biały Dzik. Pomorskie legendy pani Małgosi oraz przeczytałam fragment jednego z utworów. Dzieci słuchały z zainteresowaniem, zadawały pytania, dzieliły się wiadomościami na temat bajek i legend oraz swoimi doświadczeniami ze spotkań z prawdziwymi dzikami! Usłyszałam wiele interesujących komentarzy i porównań dotyczących głównego bohatera legend. Biały Dzik zainteresował dzieci tak, że obiecały wyobrazić sobie własnego dzika i go narysować!

       I udało się! Dzięki wspaniałej współpracy dzieci, ich zaangażowaniu, ciekawości świata i otwartości na Nowe, czas spotkania minął szybko!     I chyba wszyscy jego uczestnicy zabiorą do wakacyjnego plecaka miłe wspomnienie o naszej wspólnej rozmowie.

       Z podziękowaniami dla grupy 0d, pani Magdy Gigiel – Wanionek

       oraz towarzyszącej nam pani Kasi Kida

       Autorka Małgorzata Mosakowska