• BURSZTYNIAKI I WIELKA ZMIANA z wyróżnieniem! Pomorski Konkurs Literacki Costerina 2024

• Miło nam poinformować, że książka Bursztyniaki i Wielka Zmiana, autorstwa nauczycielki z naszej szkoły, pani Małgorzaty Mosakowskiej, podczas lipcowych Targów Książki Kaszubskiej i Pomorskiej Costerina XXIV otrzymała wyróżnienie.

- To wielki zaszczyt znaleźć się w gronie laureatów tego konkursu. Costerina to przecież wielkie i ważne święto dla twórców i wydawców literatury związanej z Krainą Kaszub i Pomorza. Celem konkursu jest  przede wszystkim inspirowanie do rozwoju i wzbogacania dziedzictwa kulturowego regionu. Cieszy mnie, że moja bajka fantazy wpisuje się w ten kulturowy trend. Zwłaszcza, że tysiące ludzi przybyłych do Kościerzyny na XXV  Światowy Zjazd Kaszubów, któremu w tym roku towarzyszyły Targi, ukazały nie tylko siłę kaszubskiej kultury i tradycji, lecz także potrzebę regionalnej tożsamości. Dodam, że Bursztyniaki i Wielka Zmiana są pierwszą częścią epickiej  trylogii  dziejącej się głównie na Pomorzu i Kaszubach. To utwór poświęcony tematyce wpływu zmian klimatu na środowisko naturalne i życie wszelkich żywych istot oraz wyrażający fascynację niezwykłością bursztynu. Mam nadzieję, że obraz mojej Bałtykanii i Pomorza spodoba się i powstaną dwie następne części sagi o Bursztyniakach.

-  Obecnie zajmuje mnie przygotowanie do wydania następnej książki, noszącej tytuł Krasnalki i Szmaragdowy Las. Książka ukaże się jesienią tego roku. To bajka opowiadająca o życiu i przygodach gromadki krasnalków, piątki przyjaciół, opiekujących się pomorskimi lasami i przyrodą. To tu, w kaszubskim lesie, znalazły one bezpieczne schronienie i życiową przystań. W niezwykłej pracy i życiu towarzyszą im przyrodniczka pani Simona oraz leśniczy pan Eustachy. Wszystkim zaś pomagają pracowite zwierzęta. Mogę śmiało powiedzieć, Krasnalki to takie wyjątkowe i niespotykane w literaturze regionalnej pomorskie Smerfy.

Aktualnie wspólnie z ilustratorką panią Olgą Dziatko omawiamy charakter graficzny bajki.

- To książka dla dzieci, zatem musi być kolorowa i estetyczna. Będzie to kolejna współpraca z panią Olgą, gdyż okładka do Bursztyniaków i Wielkiej Zmiany to także jej dzieło. Liczę na ciekawe ilustracje, a będą one przedstawiać różne przyrodnicze i zwierzęce motywy.

- Dodam jeszcze, że opowieść o krasnalkach i Szmaragdowym Lesie miała niezwykły początek. Inspiracja do jej napisania pojawiła się tak nagle i w tak niespodziewanych okolicznościach… Wystarczyło jedno słowo… Jakie? No cóż, zapraszam do lektury książki już jesienią!

Zespól ds. Promocji

Link do strony Biblioteki Miejskiej im. ks. K. Damrota w Kościerzynie – (pani Małgosia stoi pierwsza z lewej):