• Aktualności

      • Wspaniałe przedstawienie "Opowieść Wigilijna"

      • Dziś Wigiliami klasowymi rozpoczęliśmy czas Bożego Narodzenia. Młodzież z klasy 7E, wraz z panią Katarzyną Burdzanowską przygotowała wspaniałe przedstawienie "Opowieść Wigilijna"

       Uczniowie z klas siódmych i ósmych z zapartym tchem podziwiali mistrzowską grę aktorską swoich koleżanek i kolegów.

       Po spektaklu udaliśmy się do naszych sal lekcyjnych na wspólne kolędowanie i wigilijny poczęstunek. 

       Życzymy wszystkim zasłużonego odpoczynku, Świąt pełnych radości i miłości, setek prezentów pod choinką i do zobaczenia w Nowym, Szczęśliwym Roku.

      • Występ jasełkowy klasy 0c.

      • Dnia 21 grudnia 2023 w naszej szkole odbył się występ jasełkowy dla Rodziców i Dziadków klasy 0c.
       Dzieci rozpoczęły występ wierszem Adeli Bajko pt. „Zatrzymajcie się, ludzie!”, który pomimo upływu czasu jest nadal bardzo aktualny, zwłaszcza w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

        

       „Zatrzymajcie się, ludzie, na chwilę!

       Zatrzymajcie się w biegu szalonym!

       Posłuchajcie – Dziecina gdzieś kwili!

       Lecz ten głos wrzawą świata stłumiony…

        

       Cicho, cicho i kroku zwolnijcie,

       Bo miniecie stajenkę ubogą!

       A tam w żłobie wszak kryje się Życie,

       Kto w nim leży, jest Prawdą i Drogą!

        

       Niech uciszy się świat rozkrzyczany,

       W siebie patrzeć niech wreszcie przestanie!

       Wtedy pokój, dotychczas nieznany,

       Spłynie w serca z aniołów śpiewaniem!”

        

       Adela Bajko, listopad 1965r.

        

       Podczas Jasełek nasi Goście mogli uczestniczyć w pięknie przedstawionej przez najmłodszą grupę wiekową historii Narodzenia Pańskiego, która wprowadziła nas w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci prócz recytacji wierszy i ról zaprezentowały swym bliskim również pastorałki i radosne tańce świąteczne, wśród których znalazły się: „Taniec aniołów” R. Schumanna – O dalekiej krainie, a także „Taniec Pasterzy – Narodził się Jezus Chrystus”, czy „Boże Dziecię witaj nam”. W repertuarze znalazł się również czas na wspólne kolędowanie z naszymi Gośćmi przy akompaniamencie akordeonu, na którym grał starszy kolega dzieci Tymoteusz Wanionek – uczeń Szkoły Podstawowej w Baninie oraz Szkoły Muzycznej II stopnia w Gdańsku.

       Spośród tradycyjnych kolęd odśpiewaliśmy razem: „Dzisiaj w Betlejem”, ”Pójdźmy wszyscy do stajenki” oraz „Przybieżeli do Betlejem pasterze” odbywając jednocześnie swoistą podróż w czasie, która nawiązuje do tradycji obchodów Świąt Bożego Narodzenia wcześniejszych pokoleń Polaków. Na zakończenie, dzieci zaśpiewały kolędę angielską pt. „We wish you a Merry Christmas” oraz złożyły swym bliskim życzenia świąteczne i noworoczne obdarowując ich własnoręcznie przygotowanymi na zajęciach prezentami.

       Był to wieczór pełen wzruszeń i pozytywnych emocji, który pozwolił w myśl zacytowanego wiersza Adeli Bajko pt. „Zatrzymajcie się, ludzie!” choć trochę zwolnić i pomyśleć o prawdziwym przesłaniu nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

        

       Wychowawca grupy 0c Magdalena Gigiel-Wanionek wraz ze współorganizującą Jasełka Hanną Pek – nauczycielką muzyki w naszej szkole, a także Dzieci z grupy 0c składają wszystkim Państwu najserdeczniejsze życzenia świąteczne oraz noworoczne! Do siego roku! 

        

        

      • I miejsce w VIII Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Anioły Bożonarodzeniowe”.

      • Gratulacje z okazji osiągniętego wyniku dla uczennicy  klasy VIIIc- Poli Laskowskiej-Bureniusz.

       Pola zajęła I miejsce w VIII Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Anioły Bożonarodzeniowe”.

                                                                                                Życzymy dalszych sukcesów!!!

                                                                                                                     B.Rosińska

      • Christmas Card - konkurs międzyszkolny

      • W tegorocznej edycji konkursu udział wzięły cztery szkoły : Szkoła Podstawowa w Tuchomiu, Szkoła Podstawowa w Niestępowie, Szkoła Podstawowa w Borczu i Szkoła Podstawowa w Baninie. Napłynęło wiele ciekawych prac, które zostały docenione i nagrodzone.

       Oto wyniki:

       klasy I

       I miejsce 

       Michał Szewczyk

       II miejsce

       Maja Wenta

       III miejsce

       Marcelina Szymerkowska

       Hanna Reszke

       wyróżnienia:

       Julia Łada, Aleksandra Żołnowska, Kacper Bolin, Jakub Erdmański, Adam Dziurewicz, Stanisław Cichoń, Jan Bołtromiuk, Piotr Myszk, Magdalena Wolter, Aniela Bagan

       klasy II

       I miejsce

       Izabela Uzarewicz

       II miejsce

       Jessica Marosik

       III miejsce

       Leon Zachciał

       Wyróżnienia: Ada Jakubanis, Olek Naumowicz

       klasy III

       I miejsce

       Emil Teodorski

       II miejsce

       Hanna Wojtaszuk

       Julia Erdmańska

       III miejsce

       Hanna Milart

       wyróżnienia: Amelia Cierocka, Małgosia Polak, Jagoda Kowalska, Maja Miłańska, Anna Wąs, Krzysztof Wolter, Julian Bagan, Lena Iwanicka

       Dziękuję za udział i gratuluję!

      • Warsztaty Świąteczne w naszej szkole.

      •     Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas. Zapach pomarańczy, piernika i przystrojona choinka – to buduje magiczny świąteczny klimat.

        I właśnie po to, aby i w naszej szkole  zagościła świąteczna atmosfera 15 i 18 grudnia zorganizowane zostały warsztaty Bożonarodzeniowe , które poprowadziły panie z Centrum Zajęć Kreatywnych.

       Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem ,  udział w nich wzięli chętni uczniowie z klas 0-4. Niektórzy ozdabiali bombki, inni samodzielnie tworzyli  mydełka glicerynowe z różnymi dodatkami w  świątecznych kształtach i kolorach.  W tym roku nowością były warsztaty pierogowe, na które również nie zabrakło chętnych.  Wszystkie samodzielnie ozdobione bombki, wykonane  mydełka dzieci zabrały do domu, niektórzy nawet zabrali pierogi z truskawkami lub malinami, których nie zjedli w szkole.

       Zapraszam do foto-relacji z warsztatów.                 Ewa Dzienisz

      • Twórcze zajęcia plastyczne w klasie 2 h.

      • Uczniowie klasy 2 h w ramach zajęć plastycznych wykonywali ozdoby świąteczne z masy solnej. Pracę rozpoczęliśmy od połączenia składników, dokładnego wymieszania, następnie  rozwałkowaliśmy przygotowaną masę i za pomocą foremek w różnych świątecznych kształtach wykrajaliśmy ozdoby.

       Wszystkie  wysuszyliśmy w kuchennym piekarniku i zabraliśmy się do ozdabiania. Niektórzy użyli farb, inni ozdabiali bombki brokatem, kredkami lub flamastrami. Na koniec zawiązaliśmy kolorowe wstążeczki, aby można było powiesić bombki  na choinkę. Pracy i bałaganu było niemało, ale wszystkim udało się wykonać  piękne kolorowe ozdoby .

       Zapraszamy do obejrzenia efektów naszej pracy.

        Ewa Dzienisz

      • Kino Niemieckie - zimowe podsumowanie

      • W ramach projektu Kino Niemieckie odbyły się kolejne dwa seanse filmowe w minionych miesiącach: w listopadzie oglądaliśmy film "Lissi na lodzie", w grudniu "Milcząca rewolucja". Listopadowa animacja przyciągnęła wielu uczniów z klas 7-8 i wywołała dużo śmiechu a także pytań na temat (niemieckiego i nie tylko) poczucia humoru. Z kolei "Milcząca rewolucja", na której frekwencja także dopisała poruszała dużo trudniejsze zagadnienia dotyczące ustrojów politycznych, walki jednostki z systemem i wierności własnym ideałom. Przed projekcją dwójka ósmoklasistów przygotowała krótką prezentację wyjaśniającą bardziej skomplikowane zagadnienia pojawiające się w filmie. Pomimo skrajnie różnej tematyki obu filmów atmosfera podczas Kina Niemieckiego była bardzo pozytywna, a zaangażowanie uczniów w organizację projektu zasługuje na szczególną pochwałę.

       Zapraszamy serdecznie uczniów klas siódmych i ósmych na kolejne seanse  - w styczniu planujemy obejrzeć film "Była sobie dziewczynka", a szczegółowe informacje będą pojawiać się na bieżąco na dzienniku i na plakatach na korytarzach szkolnych.

      • Andrzejki w klasie 0H

      • Koniec listopada, to czas Andrzejek – czarów, wróżenia, przepowiadania co przed nami. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Dzieci z klasy 0h, również chciały zajrzeć w przyszłość i sprawdzić co je czeka. I tak właśnie się stało 30 listopada.
       Dzieci świetnie się bawiły w tym przepełnionym magią dniu🔮. Zapraszamy do fotorelacji📸.

      • W dniu 8.XII. uczniowie wzięli udział w zajęciach pt.: NOC W BIBLIOTECE.

      • W trakcie zajęć dzieci przy ciasteczku i dźwiękach nastrojowej muzyki wykonywały stroiki i ozdoby świąteczne. W drugiej części obejrzeli oni prezentację multimedialną nt.: tradycji obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia w innych krajach.

       Na koniec dzieci posłuchały bajki p.:GWIAZDKA MAŁEGO ELFA" i tym miłym akcentem w przedświątecznym nastroju uczniowie się pożegnali.

      • VI Powiatowy Konkurs Czy znasz baśnie i legendy kaszubskie?

      • W sobotę 9 grudnia 2023 roku w Szkole Podstawowej im.ppor. Klemensa Wickiego w Pępowie odbył się VI Powiatowy Konkurs Literacki „Czy znasz baśnie i legendy kaszubskie?” Organizatorem konkursu była SP w Pępowie oraz żukowski oddział Zrzeszenia Kaszubsko –Pomorskiego, który razem z Urzędem Gminy Żukowo ufundował nagrody.
       Z naszej Szkoły do konkursu przystąpiło 9 uczniów w trzech kategoriach. Przez miesiąc wszyscy uczniowie przeczytali razem ponad 40 baśni i przygotowywali się do napisania testu, który zresztą napisali rewelacyjnie. Prawie wszyscy stanęli na podium, a nasza Szkoła uplasowała się na drugim miejscu w rankingu szkół.

       Oto wyniki naszych uczniów:                                                                 
       W kategorii klas I – II                                                                                       
       II miejsce   - Amelia Jank  kl. IId
                         - Jan Ryl  kl.IId
                         - Jan Wera -kl.IIe                                                                                                                                    

       W kategorii klas III – IV                                                                                                                                          
       II miejsce    – Anna Wąs  kl.IIId
                           – Małgorzata Drywa  kl.IVa
       Wyróżnienie –Laura Slowi  kl.IVc   
                                                                                             
       W kategorii klas V-VI                                                                                                                            
       III miejsce    –  Zofia Drywa kl.VIc                                                                
       Wyróżnienie  –  Oliwia Śmigiel kl.VIc
       udział  -  Amelia Błażejewska kl.IVg

       Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
       Anna Dawidowska
       Henryka Kolka
                     

      • Wycieczka do Gdańska

      • W mikołajki grupa uczniów z klas 7-8 wraz z opiekunami p. Pauliną Czajkowską, p. Izabelą Kunikowską i p. Łukaszem Klecha udała się się na wycieczkę do Gdańska. Tym razem wybraliśmy się do niemieckiej firmy Bayer, mającej swoją siedzibę w budynku Olivia Business Centre. Pracownik tej firmy, pani Amanda, oprowadziła nas po piętrze oraz opowiedziała o samej firmie i specyfice pracy w korporacji.

       Następnie udaliśmy się do Instytutu Filologii Germańskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Studenci trzeciego roku mieli przygotowane dla naszych uczniów gry językowe. Na początku spotkania przedstawiono także krótką historię św. Mikołaja, patrona święta. Po skończonych grach przeszliśmy do budynku Wydziału Biologii, gdzie uczniowie wraz z pomocą studentów szukali odpowiedzi na przygotowane dla nich pytania.

       Nie mogło zabraknąć rzecz jasna wizyty w pobliskim McDonaldzie. Zmęczeni, ale zadowoleni - pomimo ogromnego ścisku w pociągu - wróciliśmy do Banina.

       Padło kilka różnych pomysłów odnośnie kolejnej wycieczki... Zobaczymy, co da się z tym zrobić ;)

      • 4f ozdabia bombki

      • Klasa 4f ochoczo ozdabiała bombki podczas warsztatów organizowanych przez Centrum Zajęć Kreatywnych. Dzieci z chęcią ozdabiały swoje bombki zarówno brokatem jak i farbkami, świetnie się przy tym bawiąc.

      • Mikołajki w 2h

      • 6 grudnia – jak dobrze wiecie

       Święty Mikołaj chodzi po świecie.

       Dźwiga swój worek niezmordowanie.

       I każde dziecko prezent dostanie.

       W środę 6 grudnia w naszej klasie odbyły się Mikołajkowe zabawy. Wcześniej dostaliśmy wiadomość , że Mikołaj zostawił prezenty dla wszystkich dzieci. Dziewczynki przebrane za elfy i Mikołajki odebrały worek z portierni i rozdały wszystkim prezenty, które bardzo ucieszyły wszystkich. Dzieci przebrane za renifery , Mikołajów i Mikołajki oglądały bajki o historii Mikołaja, słuchały piosenek oraz bawiły się przy muzyce. Na zakończenie zabawy kodowały zadania z Mikołajem. To był bardzo miły i radosny dzień.

       Mikołaju, Mikołaju…

       Dziadzio Mikołaj lasem wędruje w okna zagląda i nasłuchuje

       Gwiazdką w okna świeci – gdzie są grzeczne dzieci???

       O każdym grzecznym dziecku pamięta stary dziadunio, Mikołaj Święty.

       Co za radość będzie, gdy do nas przybędzie

      • Andrzejkowo w klasie 2h

      • Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów i wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny  zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej w wigilię św. Katarzyny. Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w świat marzeń i fantazji.

       I tak właśnie było też w klasie 2 h,  gdzie 29. listopada.  odbyła się  zabawa andrzejkowa . Dzieci zgodnie z  tradycja związaną z wigilią św. Andrzeja losowały wróżby przepowiadające przyszłość. Z magicznego worka wyciągały przedmioty, które miały wskazać  ich przyszły zawód, przekłuwano serca z imionami  przyszłych sympatii, wrzucaliśmy grosik do miski z wodą, aby spełniły się wszystkie marzenia , ustawialiśmy buty, aby dowiedzieć się kto pierwszy wyjdzie za mąż lub się ożeni. Wszystkie wróżby  były traktowane jako dobra zabawa. Oprócz wróżb, były też konkursy i zabawa przy muzyce. Dzieci miały  tego dnia okazję wcielić się w magiczną postać z bajki lub świata fantazji, ponieważ przyszły na zabawę w fantastycznych przebraniach.

       Na koniec zabawy były słodkości przygotowane przez rodziców .

       Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele.

      • Wycieczka do Drzewiny na Przystanek Mikołaja

      • 30 listopada  uczniowie klasy 2 h oraz 2g z wychowawczyniami pojechali spotkać się z Mikołajem do Drzewiny.  Nasza wizyta rozpoczęła się zwiedzaniem "żywej szopki" – dzieci mogły pogłaskać oraz nakarmić alpaki, kozę oraz kucyka. Następnie zapoznaliśmy się z życiem Wioski Lapońskiej i jej mieszkańców. Obejrzeliśmy film o tradycjach związanych ze świętami w kinie pod namiotem, a przy ognisku w blasku lampek wypiliśmy magiczny napój, który nie tylko nas rozgrzał, ale dowiedzieliśmy się, że ma niezwykłe właściwości. Z ogromnym  zaciekawieniem obejrzeliśmy wystawę świąteczną wykonaną z klocków oraz pierników. Po takim przygotowaniu nasza świąteczna ekipa mogła przystąpić do własnoręcznej pracy podczas warsztatów na których wszyscy przygotowali bombki oraz świąteczne  świeczki. Po emocjonujących wyzwaniach naszedł czas na spotkanie z Mikołajem, który zaciekawił wszystkich  swoimi opowiadaniami  .Na zakończenie udaliśmy się na  kiermasz świąteczny, gdzie zakupiliśmy  świąteczne pamiątki .Pobyt w Mikołajowej Krainie zakończył się otrzymaniem Certyfikatu Pomocnika Elfa .Zadowoleni i szczęśliwi wróciliśmy do szkoły.

      • ZBIÓRKA SUROWCÓW WTÓRNYCH 9.12.2023-sobota

      • W sobotę 9.12.2023 r. organizujemy zbiórkę surowców wtórnych.

       Na parkingu szkolnym w godzinach 9:00-12:00.

       Ze względu na "KRYZYS" odbioru makulatury w Polsce, podczas tej zbiórki przyjmujemy TYLKO(albo aż)

       *Złom-metal (puszki po produktach spożywczych, karmie dla psów itp.)

       *Puszki aluminiowe

       *Baterie

       *Plastikowe nakrętki

       *Elektroodpady-wszystkie urządzenia, które działały na prąd lub baterie(lodówki, komputery, pralki, suszarki, odkurzacze, lokówki itp.)

       Za uzyskane fundusze kupujemy książki do biblioteki szkolnej

       UWAGA

       Podczas tej zbiórki NIE przyjmujemy makulatury i plastikowych butelek. Przepraszamy za zaistniałą (nie z naszej winy) sytuację.