• Aktualności

      • UKS Akademia Judo Dragon zdominowała Mistrzostwa Pomorza Judo Dzieci

      • W sobotnim turnieju 4 listopada organizowanym przez WKS Flota Gdynia w Akademickie Centrum Sportowe Akademii Marynarki Wojennej wystartowała rekordowa ilość naszych dzielnych Dragonów!

       Drużynowo wygrywamy wszystkie 3 kategorie wiekowe (2015-2016, 2014-2013 i 2011-2012). To już kolejny rok z rzędu, gdzie zdobywamy wszystkie puchary za  1 miejsce w klasyfikacji Drużynowej.

       * Dodatkowo Michalina Janiszewska uczennica naszej szkoły zdobyła wyróżnienie za najlepszego zawodnika turnieju!

       Obrona pucharów z lat ubiegłych oraz ogromny worek medali oczywiście cieszy, natomiast to nic w porównaniu z uśmiechem, radością i emocjami, które dali nam w sobotę nasze dzielne Dragony! Duma nas rozpiera mając w Klubie takie niesamowite dzieci, takich zaangażowanych rodziców w życie Klubu.

       Co warto dodać cieszą nas i uczą wiele te przegrane walki i one są również bardzo ważne i cenne dla nas trenerów, z kilku powodów:

       - czasem już sam start w zawodach, a szczególnie debiut zawodnika to już ogromny sukces ( przełamanie strachu/lenistwa)

       - często zawodnik próbuje czegoś nowego na zawodach, czego nauczył się na zajęciach i chce przetestować technikę (mamy szanse podpatrzeć błędy i na spokojnie na treningach je przepracować)

       - często przegrana walka to kilkadziesiąt sekund dobrej walki na aktualnym maksymalnym swoim poziomie ( spotykamy bardziej zaawansowanego zawodnika i po prostu potrzeba troszkę czasu i wytrwałości w dalszych treningach)

       Wspólnie Zdobywamy:

       -  24 złote medale

       - 20  srebrnych

       - 43 brązowe

       * Kolejne zawody 25.11 w Gdańsku „ To my Gdańskie Lwy” (roczniki 2011-2016)

       Zapisy i informacje tutaj:

       https://forms.gle/nznX8RD5q3Ky8tBk7

      • UKS Akademia Judo Dragon na międzynarodowym turnieju judo w Poznaniu

      • 28 października, czyli w Międzynarodowym Dniu Judo Dragonowa 44 osobowa ekipa pod wodzą trenerów Dominik Cząstka Maciej Jan Cząstka , Roman Błoński i Paweł Kurowski (wsparcie na campie) wzięła udział w XV Memoriał im. Jigoro Kano w Poznaniu

       PGE Akademia Judo Gratulacje rozmachu

       Turniej rangi międzynarodowej z ogromną liczbą zawodników (1200 zawodników z 101 klubów, 11 pól walki). Wysoki poziom rywalizacji.

       Nasi zawodnicy podczas zawodów, ale również podczas dwóch treningów podczas Winter Champion Judo Camp 2023 otrzymali ogromną dawkę wiedzy praktycznej.

       Mark Huizinga był gwiazdą campu i poprowadził treningi techniczne w stójce i parterze.

       O medale nie było łatwo o czym doskonale świadczy przykład Maksymiliana Szpindy, który wygrał 4 walki i 2 walki przegrał i zajął 5 miejsce.

       Złoty medale zdobył Borys Padee-Kruszczak, to jego drugie złoto w ramach International Judo League po ostatnich sukcesach w Gdańsku.

       Ogromne brawa dla wszystkich startujących i trenerów, ale również dla naszych wspaniałych rodziców za pozytywną atmosferę i wsparcie

       Wyniki:

       Padee-Kruszczak Borys ++++ 1 

       Krzebietke Michał ++- 2 

       Jan Świecki ++++- 2 

       Janiszewska Michalina +-+- 

       Krzebietke Lilianna +++- 

       Kłobuszyński Mikołaj ++-++++ 

       Dembek Emil +++-- 5

       Szpinda Maksymilian ++-++- 5

       Łączna Michalina +-++- 5

       Grzegorzyca Franek ++-- 5

       Sekita Benjamin ++-- 5

       Jachimowicz Zuzanna -++- 5

       Nowosad Oskar +-- 5

       Grzeskiewicz Hubert ++-+- 7

       Linkner Michalina +-- 7

       Konkel Wiktor +-+- 7

       Grześ Wiktor +— U

       Pęgowski Marcin -+- U

       Wróbel Jan +-+- U

       JÓZEFIAK ANTONI - U

       Kochańczyk Wiktor -- U

       Stria Adrian -- U

       Westphal Franciszek - U

       Krasnodębski Miłosz -- U

       Siejka Przemyslaw - U

       Burnowski Jan +-- U

       Bursa Adam - U

       Janiszewska Kinga - U

       Wysocka Abigail -- U

       Krysiak Borys - U

       Winiarski Tymon ++-- U

       Cyperling Aleksander -+- U

       Krysiak Gabriel -- U

       Wensierski Aaron - U

       Konkel Antonina -- U

       Tkachenko Borys ++-+- U

       Wołosz Nikola - U

       Gelinska Zuzanna -- U

       Zagożdżon Oliwier -- U

       Myszk Jan -- U

       Jaszczołt Oliwier - U

       Zięba Piotr -- U

       Leszczyński Wiktor - U

       Kłącz Karina - U

       Królik Nikodem udział

       #judodragon

      • Dzień dyni

      • 31.10 uczniowie z klasy 0E oraz 2i obchodzili Dzień Dyni. Tego dnia dzieci poznały cykl życia oraz  budowę dyni, a także skosztowały potraw z tego warzywa. Wraz z wychowawczyniami ugotowali samodzielnie zupę dyniową, a następnie zasiedli do wspólnej uczty.

      • Pamiętamy! Wyjście na cmentarz.

      • 26 października, uczniowie klas Oe, Of, Og oraz Oh wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrali się na cmentarz parafialny, celem uczczenia pamięci zmarłych. Wyjście to było także wzięciem udziału
       w patriotycznej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. To akcja odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii- tej ogólnonarodowej i lokalnej. 
       Spacer alejkami cmentarza był dla dzieci ogromnym przeżyciem, szły skupione i bardzo zaciekawione wspominając osoby bliskie, których już niestety z nami nie ma. Złożyliśmy znicze pod głównych krzyżem na cmentarzu i pomodliliśmy się za wszystkich bliskich zmarłych. Następnie udaliśmy się i złożyliśmy znicze pod pomnikiem zmarłego ks. proboszcza Romana Janczaka  oraz zmarłej nauczycielki Grażyny Bychowskiej. Podczas pobytu na cmentarzu rozmawialiśmy o tym, jak należy się zachowywać by nie zakłócać spokoju zmarłym i osób odwiedzających to miejsce.
       Pogoda nie była może słoneczna, jednak nie odstraszyła nas i znaleźliśmy czas na wspólne zdjęcia zarówno na cmentarzu jak i przy kościele parafialnym.
       Wspólne wyjście na cmentarz to niewątpliwie jedna z ważniejszych lekcji wychowania patriotycznego, która pozostanie dzieciom w pamięci.  


       Marta Potrykus
       Wychowawczynie klas 0

      • Nasza Szkoła też pamięta

      • Już kolejny raz wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji #szkolapamieta

       Nasi uczniowie wraz z nauczycielami religii i historii wybrali się w okoliczne miejsca pamięci, w których oddaliśmy cześć zasłużonym mieszkańcom naszej okolicy.

       Pamiętamy też o naszych dawnych nauczycielach, pracownikach szkoły, a szczególnie naszych koleżankach i kolegach, którzy za wcześnie przeszli na drugą stronę życia.

      • Trójmiejski Konkurs Literacki i Plastyczny "Wiwat Szymborska!"

      • Oliwski Ratusz Kultury wraz z Fundacją Wspólnota Gdańska zorganizował Trójmiejski Konkurs Literacki i Plastyczny "Wiwat Szymborska!". W sobotę 28 października odbył się finał obu konkursów, podczas którego poznano laureatów. Nauczycielka z naszej szkoły, Paulina Czajkowska, zdobyła wyróżnienie w kategorii literackiej za napisany limeryk.

      • Kino Niemieckie - jesienne podsumowanie

      • W ramach projektu Kino Niemieckie odbyły się już dwa seanse filmowe: we wrześniu oglądaliśmy film "Fala", w październiku "Goodbye Berlin". Oba filmy, choć zupełnie od siebie różne, wywołały sporo emocji. Uczniowie z klas 7-8, którzy uczestniczyli w projekcjach i pomagali w przygotowaniach, chętnie brali również udział w dyskusji na temat problematyki filmów. Opinie były czasem mocno zróżnicowane, rozmowy bardzo emocjonujące, ale atmosfera zdecydowanie pozytywna. Zapraszamy serdecznie uczniów klas siódmych i ósmych na kolejne seanse  - szczegółowe informacje będą pojawiać się na bieżąco na dzienniku i na plakatach na korytarzach szkolnych.

      • Mini wykopki

      • Na początku maja posadziliśmy ziemniaki i wysialiśmy nasiona rzodkiewek w drewnianych skrzynkach w szkolnym ogródku. Na początku czerwca wyrosły zielone roślinki.

       Pod koniec czerwca jedliśmy dobre rzodkiewki. Przez wakacje pani Danka i pani Maja podlewały

       nasze ziemniaki. Dziękujemy :)

       Pod koniec września poszliśmy na mini wykopki. Łopatką podkopaliśmy krzaczki ziemniaków.

       Wykopaliśmy i zebraliśmy sporo młodych ziemniaczków.

       Dziewczynki umyły bulwy i poprosiły panie w kuchni, aby przygotowały z nich frytki dla dzieci z kl. III a. Wypieczone frytki były pyszne. Dziękujemy pani Kasi i pani Ali :).

       Za udostępnienie skrzynek dziękujemy pani Ani :)

       Teraz dzieci wiedzą, że frytki przygotowuje się z ziemniaków :)

      • Bogactwo lasu zamknięte w słoiku

      • Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z pracami uczniów, którzy wzieli udział w  konkursie przyrodniczym "Bogactwo lasu zamknięte w słoiku". Miłego oglądania! 

      • Reprezentacja Szkoły w Badmintonie

      • W październiku 4 drużyny reprezentujące naszą szkołę wzięły udział w Mistrzostwach Gminy, w Mistrzostwach Powiatu a następnie w Półfinale Wojewódzkim w Badmintonie. 

       W dniu 10.10 w Chwaszczynie odbyły się Mistrzostwa Gminy. Drużyna starszych dziewcząt, drużyny starszych i młodszych chłopców zajęły I miejsce i zakwalifikowały się do Mistrzostw Powiatu. Drużyna młodszych dziewcząt zajęła II miejsce.

       W dniu 17.10 odbyły się Mistrzostwa Powiatu, na których po raz kolejny trzy nasze drużyny zajęły I miejsca i zakwalifikowały się do Półfinału Wojewódzkiego.

       W dniach 23 i 24.10 odbyły się we Władysławowie Półfinały Wojewódzkie, na których wszystkie drużyny zajęły czwarte miejsca. 

       Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za zaangażowanie.

       Dziękujemy trenerce Annie Kubiak, która spotkała się z reprezentacją naszej szkoły w niedzielę 08.10 i poprowadziła trening przygotowujący do mistrzostw. 

       Naszą szkołę reprezentowali:

       IGRZYSKA DZIECI DZIEWCZĘTA:

       1. Julia Szreder 6 d

       2. Wiktoria Plichta 6 d

       3. Glushchenko Varvara 6 c

       IGRZYSKA DZIECI CHŁOPCY:

       1. Marek Kubas 6 b

       2. von Mach Tymoteusz 6 b

       3. Dorian Dębiński 6 c

       IGRZYSKA MŁODZIEŻY DZIEWCZĘTA:

       1. Anna Nastały 7 d

       2. Oliwia Piastowska 8 c

       3. Milena Woźniak 7 d

       4. Laura Gosk 7 d

       IGRZYSKA MŁODZIEŻY CHŁOPCY:

       1. Jan Nastały 8 d

       2. Alan Łazarski 8 b

       3. Klaudiusz Formella 8 a

       4. Tymoteusz Wierski 8 a

      • Wycieczka do Osady Średniowiecznej w Sławutowie

      • Uczniowie uczący się języka kaszubskiego z klas I-III w sobotę 21 października 2023 r. wybrali się do Osady Średniowiecznej w Sławutowie. Pogoda niestety nie sprzyjała naszej wyprawie, ale nie ulegliśmy ulewie i niskiej temperaturze powietrza. Dotarliśmy do Sławutowa w godzinę - uroczej wioski na północy Kaszub.

       Na obrzeżach wsi znajduje się rekonstrukcja Osady Średniowiecznej z przełomu IX-X w. Przewodnicy ubrani w stroje z dawnych czasów opowiadali nam o życiu w grodach warownych i o panujących tam zwyczajach. Dowiedzieliśmy się jak dawniej rozwinięte było rzemiosło i jak wyglądało życie codzienne.

       Wzięliśmy udział w warsztatach. Lepiliśmy z gliny naczynia oraz piekliśmy podpłomyki, które mogliśmy spróbować z wyśmienitym dżemem owocowym. W labiryncie szukaliśmy zwierząt i zdobywaliśmy naklejki. Pomimo wielkich kałuż i różnych przeszkód, niektórym grupom udało się odnaleźć wszystkie zwierzęta. Wycieczka zakończyła się w sklepiku, gdzie prawie wszyscy zakupili ręcznie robione pamiątki.

       Do szkoły wracaliśmy przemoczeni, zmarznięci, ale jeszcze mieliśmy siłę na śpiewy w drodze powrotnej, oczywiście w języku kaszubskim.

                                                                                                                                          Anna Dawidowska

                                                                                                                                          Henryka Kolka

      • Robimy zdrowe kanapki

      • 23 października 2023 na 1 lekcji uczniowie klasy 2 h podjęli wielkie wyzwanie pod hasłem
       „Robimy pyszne, zdrowe kanapki”.
       Dzieci przyniosły do szkoły potrzebne produkty. Po starannym umyciu rąk i przygotowaniu
       stanowisk wszyscy razem zabrali się do pracy. Można śmiało powiedzieć, że zadanie
       wykonały doskonale. Kanapki nie tylko były smaczne, zdrowe, ale i pięknie ozdobione
       ogórkami, papryką, pomidorem, orzechami i innymi zdrowymi dodatkami. Były też kanapki z
       dżemem owocowym, pysznym miodem oraz jajkiem.
       Pamiętać należy, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie . Dzieci przy
       robieniu kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność,
       wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.
       Przygotowała : Ewa Dzienisz

      • Remiza przy Szkole Podstawowej w Baninie

      • Kolejna przyszkolna remiza może już gościć „dzikich” lokatorów. Tym razem działaliśmy na terenie Szkoły Podstawowej im. ks. prałata Józefa Bigusa w Baninie. Z pomocą uczniów stworzyliśmy przestrzeń przyjazną przyrodzie, z rodzimymi gatunkami i „stołówką” pełną dobra. Liczymy, że zaserwowane menu przyciągnie owady, ptaki, że spodoba się tam również płazom i drobnym ssakom. Mamy nadzieję, że stworzona zielona infrastruktura i schronienie dla płazów będą doskonałym punktem obserwacji dzikiej przyrody i pretekstem do zrealizowania lekcji biologii a uczniowie z chęcią będą tam zaglądać, bo, gdzie jak nie w terenie najlepiej uczyć się o tym jak działa świat istot żywych?

       To już nasza piąta szkolna remiza, w tym roku powstała dzięki dofinansowaniu ze środków własnych województwa pomorskiego.