Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole
- 10
Wycieczka do Gdańska
W dniu 10 października grupa uczniów z klas 7-8 wraz z opiekunkami panią Izabelą Kunikowską i panią Pauliną Czajkowską pojechała na wycieczkę do Gdańska. Udaliśmy się do Konsulatu Generalnego Niemiec, gdzie podczas trwających godzinę zajęć pracownicy konsulatu opowiedzieli nam, na czym polegają zadania i obowiązki konsulatu. Oprócz tego chętnie odpowiadano nam na pytania dotyczące polityki, gospodarki, kultury i stosunków polsko-niemieckich.
Następnie pojechaliśmy tramwajem na lekcję muzealną do Muzeum Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk znajdującego się przy Zielonej Bramie. Pracownik muzeum przybliżył nam skomplikowaną historię miasta Gdańsk i jego mieszkańców jak i również zaprezentował zbiory znajdujące się na wystawach - duża ich część była w języku niemieckim.
Po zajęciach udaliśmy się na obiad do Galerii Forum i wróciliśmy pociągiem do Banina. Już padły pytania, kiedy kolejna wycieczka.... Z pewnością wkrótce!
7
Klasa w terenie
Uczniowie klasy 2 d przystąpili do Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego ,,Klasa w terenie”. Projekt ma na celu uświadomienie uczniom, że nauka nie zawsze musi odbywać się w ławie szkolnej. Dzieci pod okiem nauczycieli Małgorzaty Górczyńskiej i Anna Parackiej w ciekawy sposób poznają tajniki wiedzy o świecie, przyrodzie i pracy zespołowej. Wykonując zadania przygotowane przez autorki panie: Ewelina Łojewska i Anna Cebula, które dołożyły starań i zaplanowały zadania tak, aby przez cały rok dzieci w kreatywny sposób nabywały umiejętności i nowe kompetencje. Każde zadanie to wyzwanie dla dzieci oraz nauczycielek, które kreatywnie przygotowują się do realizacji, aby zadania inspirowały i poszerzały horyzonty uczniów.
1
Z wizytą w Straży Pożarnej
W dniu 06 października dzieci z klasy 2d w raz z wychowawczyniami panią Małgorzatą Górczyńską i Anna Paracką wybrały się z wizytą do Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni.
W siedzibie straży dzieci zostały przywitane przez pełniących dyżur strażaków, którzy czekali już na nasz przyjazd. Już na samym początku zademonstrowali nam swoją niebywałą sprawność zjeżdżając do nas po rurze, czy przebierając się błyskawicznie w strój bojowy.
Podczas spotkania zwiedzaliśmy pomieszczenia remizy, garaże w których mogliśmy obejrzeć z bliska samochody, strój strażaka, ale także poznać dokładnie wyposażenie samochodu strażackiego. Każdy mógł wsiąść do wozu strażackiego i pooglądać go z wewnątrz.
Mogliśmy obserwować również pokaz sprzętu strażackiego służącego do gaszenia pożaru lub usuwania skutków powodzi, wypadków drogowych lub innych katastrof. Strażacy zaprezentowali nam także pokaz rozwijania węża strażackiego.
Uczniowie aktywnie uczestniczyli w demonstrowaniu pierwszej pomocy, gdzie na własnej skórze doświadczali czynności jakie strażacy wykonują po przyjechaniu na miejsce wypadku lub pożaru.
Podczas rozmowy dzieci dowiedziały się też wiele na temat niebezpieczeństw czyhających na nie w domu i w szkole. Strażacy uświadomili dzieciom że: nie wolno bawić się zapałkami, zapalniczką czy urządzeniami elektrycznymi znajdującymi się w domu, co zrobić jeśli w domu zauważymy pożar i jak powiadomić straż pożarną dzwoniąc na numer alarmowy 998 lub 112.
Podczas wizyty młodzi adepci mogli zobaczyć na własne oczy, jak wygląda prawdziwy alarm i wyjazd do wypadku, jak szybko i sprawnie strażacy ruszyli by ratować ludzkie życie.
1
Szkolny Konkurs różańcowy
Cele konkursu
Celem konkursu jest rozwój talentów u dzieci, budzenie aktywności twórczej uczniów, pobudzenie wyobraźni, umiejętności, oraz poznanie modlitwy różańcowej.
REGULAMIN KONKURSU:
- Konkurs skierowany jest do uczniów z kl. O
- Różańce mogą być wykonane dowolną techniką z różnych materiałów. Jednak z wyłączeniem produktów spożywczych (pleśnieją) oraz cennych elementów.
- Prace należy opisać imieniem i nazwiskiem wraz z podaniem klasy do której uczęszcza uczeń
- Różańce prosimy przynosić do wychowawcy lub nauczyciela religii w terminie
do 31 października /wtorek/.
- Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród uczestnikom i zwycięzcom nastąpi w trzecim tygodniu listopada (na lekcji religii)
- Z prac zostanie przygotowana wystawa na holu przy sekretariacie szkoły aby każdy mógł zobaczyć swoją pracę
- Każdy wykonany różaniec zostanie zwrócony uczniom po konkursie
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w naszym konkursie.
Zespół nauczycieli religii
Uczniowie klasy 8c na lekcji biologii podczas nauki o budowie DNA.
- 14
IV Ogólnopolski Konkurs Genealogiczno-Historyczny „Poszukiwacze przodków”
Serdecznie zapraszamy do udziału w IV Ogólnopolskim Konkursie Genealogiczno-Historycznym „Poszukiwacze przodków”. Współorganizatorem konkursu jest nasza szkoła, a przeznaczony on jest dla uczniów klas od 2 do 8.
"Zbieraj kasztana dla bohatera Jana"
Serdecznie zapraszamy do włączenia się do 4 edycji akcji pt. "Zbieraj kasztana dla bohatera Jana".Celem zbiórki jest zebranie kasztanów, które sfinansują zakup nowego specjalistycznego wózka inwalidzkiego dla Jasia mieszkającego w Baninie.Zachęcamy do wspólnego zbierania z dziećmi kasztanów i dostarczenie ich do 13.10.2023. Kosze na kasztany będą wystawione przy portierni oraz przed wejściem D.
Wycieczka do Kościerzyny
30 września 2023 r. uczniowie uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego z klas II -VI wybrali się do Kościerzyny. Kościerzyna to malownicze miasto położone w południowo-środkowej części województwa pomorskiego. Teren otaczający miasto obfituje w liczne jeziora, rzeki i wzniesienia. Z niewielkiej, otoczonej borami i lasami osady leżącej na uboczu głównych szlaków, Kościerzyna przekształciła się z biegiem lat w kulturalne i turystyczne centrum południowych Kaszub.
Zwiedzanie Kościerzyny zaczęliśmy od Muzeum Akordeonu, gdzie sympatyczna Pani przewodnik pokazała nam wystawę i opowiedziała całą historię powstania i rozwoju akordeonu – jednego z najpopularniejszych instrumentów na Kaszubach. Imponujące eksponaty wywarły na nas ogromne wrażenie, a dodatkowo ucieszyliśmy się, że każdy, kto miał ochotę, mógł zagrać na tym instrumencie.
Potem udaliśmy się do Muzeum Ziemi Kościerskiej, gdzie odbyła się dla nas lekcja muzealna „Najwybitniejsi ludzie Kościerzyny”. Obejrzeliśmy też wystawę zgromadzonych starych przedmiotów używanych dawniej w gospodarstwie domowym.
Odwiedziliśmy też Remusa na kościerskim Rynku, obejrzeliśmy dokładnie co woził na swojej taczce. Zatrzymaliśmy się na chwilę przy pomniku wielkiego pisarza kaszubskiego urodzonego w Kościerzynie - Aleksandra Majkowskiego.
Ostatnim punktem wycieczki były odwiedziny w Muzeum Kolejnictwa, gdzie mogliśmy wejść do niemal każdego dostępnego w muzeum pociągu, wagonu, drezyny. Jest to muzeum, które posiada najliczniejszą ekspozycję pojazdów szynowych w północnej Polsce. Wróciliśmy bogatsi w wiedzę i bardzo zadowoleni.
Anna Dawidowska
Henryka Kolka
47
Dzień Chłopaka
29 września obchodziliśmy w naszym przedszkolu szczególne święto czyli ,,Dzień Chłopaka".
Z okazji tego święta wszyscy nasi chłopcy zostali odznaczeni medalami "Super Chłopak".
Dzień upłynął nam na wspólnej zabawie i tańcach. Mamy nadzieję, że tym drobnym gestem sprawiłyśmy radość naszym chłopcom i z przyjemnością będziemy wspominać ten dzień.
We wszystkich grupach był to dzień, pełen wrażeń, atrakcji, radości i dobrej zabawy.
8
Nocka w szkole !
Z okazji Dnia Chłopaka dzieci z klasy III a nocowały w szkole.
Na początku przygotowaliśmy sale. Przynieśliśmy pianki do ułożenia pod śpiwory. Później pani podzieliła nas na grupy i bawiliśmy się w korytarzowe podchody przyrodnicze. Trzeba było znaleźć zagadkę, rozwiązać ją i wybraną literę wpisać w miejsce hasła. Rozwiązaniem był wyraz DOSKONALE lub WSPANIALE.
Kolejną atrakcją było wieczorne przejście na halę do tenisa ziemnego. Pani Asia uczyła nas, jak ustawić się na korcie, jak trzymać rakietkę i uderzać nią w piłkę. Podobały się nam te ćwiczenia. Po powrocie do szkoły dziewczynki złożyły życzenia chłopcom i podarowały prezenty.
Przed snem obejrzeliśmy film pt. „Baranek Shaun”, czytaliśmy książki i graliśmy w planszówki.
Chłopcy na dobranoc opowiadali przeróżne historyjki.
O północy pani Jola zaśpiewała chłopcom „Sto lat, sto lat..” Rano wspólnie sprzątnęliśmy sale i poszliśmy do domów.
Kornelia, Jagoda, Iwo kl. III a
Bardzo podobała mi się nocka w szkole. Najbardziej podobał mi się tenis ziemny i szukanie zadań.
Bardzo chciałbym jeszcze raz spać w szkole.
Nikodem kl. III a
1
Podsumowanie Powakacyjnej zbiórki surowców wtórnych.
DZIĘKUJEMY wszystkim, którzy przyczynili się do zbiórki surowców wtórnych
* rodzicom, dziadkom, sąsiadom za dostarczenie surowców na zbiórkę; dostarczono surowce w imieniu 191 uczniów-wszyscy otrzymali pochwały w Librusie.
* uczniom - pomocnikom podczas zbiórki surowców -od godziny 8:00 do 13:00 (20 uczniów);
* rodzicom bezpośrednio zaangażowanym podczas zbiórki surowców(tata i mama)
Podczas trwania zbiórki surowców była piękna, odpowiednia pogoda-słońce, brak wiatru i deszczu, optymalna tempertura.
Wspólnie zapakowaliśmy:
-trzy kontenery makulatury;
-kontener butelek plastikowych, nakrętek plastikowych, aluminiowych puszek i złomu;
-sporo ELEKTROODOADÓW oraz baterii.
Bardzo dziękujemy.
Informacje o kolejnych zbiórkach surowców zostaną podane wkrótce.
Oferta fotograficzna 2023/2024
Sukcesy Akademii Judo Dragon.
UKS Akademia Judo Dragon zwycięża w kwalifikacji drużynowej podczas Międzynarodowego turnieju Judo im. Antoniego Reitera w Gdańsku. W rywalizacji wzięło udział 47 Klubów. Brawa dla reprezentantów naszej szkolnej sekcji, którzy znacznie przyczynili się do tego sukcesu:
Linkner Michalina++-1
JÓZEFIAK ANTONII++-2
Janiszewska Kinga++-2
Janiszewska Michalina +++-2
Jachimowicz Zuzanna-++-3
Wróbel Jan+-+3
Romaniec Marika+--3
Pęgowski Marcin+-+3
Myszk Jan+--3
Gutowska Anna++--3
Grzegorzyca Franek-++-5
Burnowski Jan++--5
Wysocka Abigail++-5
Piotrowska Hanna++--5
Jan Świecki-+-7
Bursa Adam+--9
Koza-Zatoński Dorian--udział
Czapiewski Oliwer -udział
Jest to kolejny świetny występ Dragonów. Tydzień temu w Żukowie podczas zawodów o Puchar Burmistrza Żukowa, Klub UKS Akademia Judo Dragon również wrócił z workiem medali oraz wicemistrzostwem w klasyfikacji drużynowej.
Gratulujemy I MIEJSCA w Geocaching-owej grze terenowej "Młodzież poznaje Żukowo"
23 września odbyła się Geocaching-owa gra terenowa, zorganizowana przez Młodzieżową Radę Gminy. Oficjalnego otwarcia dokonali przewodniczący MRG Tymoteusz Holka oraz Burmistrz Wojciech Kankowski.
Kolejno drużyny w określonej wcześniej kolejności wyruszyły na trasę. Po wykonaniu wszystkich zadań czekających na trasie uczestnicy wrócili na start, gdzie czekał na nich poczęstunek. Mieli również okazję sprawdzić swoje umiejętności biorąc udział w pokazie karate przygotowanym przez klub Shizoku, spróbować swojego szczęścia w loterii Fundacji "Braci mniejszych", zapoznać się z ofertą banku Credit Agricole, a także posmakować pysznych przekąsek przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Chwaszczynie. Podczas wydarzenia uczestnicy mogli też sprawdzić swoje predyspozycje wojskowe u panów z klasy mundurowej z ZSZIO w Żukowie oraz spędzić czas u animatora Pana Piotra. Po zakończonej grze uczestników odwiedziły Harcerki.
Wyniki gry:
- I miejsce: SP w Baninie
- II miejsce: SP w Skrzeszewie
- III miejsce: Szkoła Parafialna w Żukowie
Powyższe informacje pobrane są ze strony: https://www.zukowo.pl/Za_nami_Geocaching-owa_gra_terenowa,10,7880#sub_mid
oraz: https://www.facebook.com/MRGZukowo/
W sobotę, 23.09.2023r - pięcioosobowa drużyna z naszej szkoły brała udział w GRZE TERENOWEJ. Helena, Julia, Zuzanna, Paweł i Antoni stworzyli rewelacyjny zespół, który w (dosłownie) pocie czoła biegł, zdobywali kolejne punkty gry terenowej, odpowiadali na pytania oraz wykonywali (czasem śmieszne i dziwne) zadania. Dobiegliśmy na metę w czasie 1 godzina i 18 minut. Zdobyliśmy I MIEJSCE.
Uczniowie otrzymali dwie torby nagród i upominków. Wspaniały poczęstunek. Chłopcy w czasie oczekiwania na wyniki poznawali budowę karabinu oraz sprawdzali swoje umiejętności w karate, dziewczyny(wraz z uczestnikami z innych szkół gray w Mafię. Braliśmy też udział w międzyszkolnym konkursie przeciągania liny.
Gra terenowa była bardzo solidnie przygotowana, pytania(np. ile sołectw jest w Gminie Żukowo? Jakie kolory występują w hafcie kaszubskim? Który kościół jest najstarszy w Żukowie?) i zadania były interesujące i niekonwencjonalne. Natomiast posiłki rewelacyjne.
DZIĘKUJEMY naszym uczniom za udział w sportowo-rekreacyjno-naukowej zabawie; a przede wszystkim za poświęcenie i ZDOBYCIE I MIEJSCA wśród szkół Gminy Żukowo.(AB)
Tutaj rodzą się pasje i fascynacja nauką. Wizyta w Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni
27 września uczniowie klasy 2 h i 2 g mieli możliwość świetnej zabawy w Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni, edukacyjnej instytucji popularyzującej naukę w formie interaktywnych instalacji i pokazów, która stawia sobie za cel łączenie nauki i zabawy.
Celem wyjazdu było kształcenie umiejętności samodzielnego wykonywania eksperymentów oraz doświadczeń naukowych, a przez to myślenia przyczynowo – skutkowego oraz uatrakcyjnienie i wzbogacenie procesu nauczania. Uczniowie mieli okazję samodzielnie przeprowadzić różne doświadczenia i eksperymenty, które budziły wielkie zainteresowanie, a niekiedy nawet zdziwienie.
Wycieczka nie tylko zintegrowała grupy, lecz okazała się również znakomitą i ciekawą lekcją z wielu dziedzin nauki. Wszystkie dzieci wróciły do domu pełne wrażeń po spotkaniu ze światem nauki. Miejsce to, wyzwoliło w nich kreatywność, pobudziło ciekawość i głód wiedzy!
ZBIÓRKA SUROWCÓW WTÓRNYCH, sobota 30.09.2023 r.
Zapraszamy na powakacyjną ZBIÓRKĘ SUROWCÓW WTÓRNYCH, która odbędzie sie w sobotę 30.09.2023 r., na parkingu szkolnym w godzinach 9:00-12:00.
Szczególnie prosimy o dostarczenie:
* złomu(stal, metalowe puszki po karmie dla zwierząt, groszku, kukurydzy oraz puszek aluminiowych)
* plastikowych nakrętek
* baterii
* elektroodpadów(wszystkie sprzęty, które działały na prąd lub baterie)
Przyjmiemy także:
* plastikowe butelki
* makulaturę
Zapraszamy :)
Przegląd piosenki wakacyjnej
W środę 27 września w sali teatralnej naszej szkoły odbył się Przegląd piosenki wakacyjnej. Uczniowie klas 1-3 zaprezentowali swoje zdolności wokalne w wybranym przez siebie repertuarze. Prezentacje, wykonane solo oraz w duetach, przygotowane były na wysokim poziomie. Każdy występ został nagrodzony gromkimi brawami przez licznie przybyłych na widownię członków rodzin, koleżanki i kolegów.
W przeglądzie udział wzięli : Amelia Jank – 2d, Bartosz Niedbalski – 3e, Zuzia - 3a i Hania - 1b Koniarek , Jakub - 1a i Julia - 3h Erdmańscy , Marcel Krystian - 1e , Jakub Hirsz- 2a, Kornelia Lamczyk - 1i , Oliwia Chmielecka – 3c, Julia Erdmańska – 3h.
Publiczność wysłuchała następujące utwory : Jestem Twoją Bajką – Sanah, Jak gdyby nic - Marcina Maciejczaka, Uraza - Małe TGD, Cześć, jak się masz – Sobel i Sanah ,
Fantazja - Fasolek, Zgubiłem się w supermarkecie – Mako, Nic dwa razy i Szary świat Sanah– Sanah.
Wszystkim wykonawcom gratuluję występu i zachęcam do udziału w październikowym szkolnym konkursie piosenki patriotycznej.
Hanna Pek
4
Mistrzostwa Szkoły w Badmintonie
W dniu 27.09 na hali tenisowej przy naszej szkole odbyły się Mistrzostwa SP Banino w Badmintonie. Wzięła w nich udział rekordowa ilość uczniów – 50 osób z klas IV – VI i VII – VIII.
W grupie klas IV – VI wzięło udział 24 uczniów. Czołowe miejsca zajęli:
DZIEWCZYNKI
I m-ce – Julia Szreder kl. 6 e
II m-ce – Wiktoria Plichta 6 e
III m-ce – Varvara Glushchenko 6 c
I m-ce (turniej pocieszenia) – Zofia Wrosz 6 c
CHŁOPCY
I m-ce – Marek Kubas kl. 6 b
II m-ce – Dorian Dębiński 6 c
III m-ce – Tymoteusz von Mach 6 b
I m-ce (turniej pocieszenia) – Jan Polak 5 a
W grupie klas VII – VIII wzięło udział 26 uczniów. Czołowe miejsca zajęli:
DZIEWCZYNKI
I m-ce – Anna Nastały 8 d
II m-ce – Oliwia Piastowska 8 c
III m-ce – Milena Woźniak 8 d
I m-ce (turniej pocieszenia) – Aleksandra Chustak 7 e
CHŁOPCY
I m-ce – Jan Nastały 8 d
II m-ce – Alan Łazarski 8 b
III m-ce – Tymon Pniewski 7 e
I m-ce (turniej pocieszenia) – Klaudiusz Formella
Brawo dla wszystkich zawodników za walkę do końca w duchu fair play.
Duża grupa uczniów klas VII – VIII pomagała w przeprowadzeniu turnieju pełniąc na nim rolę sędziów.
Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie na korcie i pomoc w przeprowadzeniu turnieju.
Joanna Nastały i Paulina Rubnikowicz
14
Przywitanie jesieni
Jesień to kolorowa i wyjątkowa pora roku stwarzająca mnóstwo okazji do poznawania otaczającego świata, dlatego w ubiegły piątek Przedszkolaki razem ze swoimi paniami świętowały ,,Pierwszy Dzień Jesieni". Tego dnia królowały kolory: czerwony, żółty, brązowy i pomarańczowy. Przedszkolaki poznały dary jesieni, przeliczały zbiory oraz tańczyły jesienne tańce. Nie zabrakło również kolorowych prac plastycznych. W tym dniu organizowane były zajęcia i zabawy o tematyce jesiennej, poprzez które dzieci przyswajały sobie wiadomości o rozpoczynającej się właśnie porze roku. Tego dnia korzystając z pięknej, słonecznej pogody dzieci wspólnie wybrały się na uroczysty przemarsz, poszukując w czasie spaceru pierwszych oznak jesieni i jej skarbów. To był bardzo kolorowy, pozytywny dzień.
8