W czwartek 28.03.2024 od 08:00 do 14:00.
W piątek 29.03.2024 od 08:00 do 12:00.
W czwartek 28.03.2024 od 08:00 do 14:00.
W piątek 29.03.2024 od 08:00 do 12:00.
Dnia 27.03.2024 r. uczniowie klasy 7d uczestniczyli w bezpłatnych warsztatach przyrodniczych. Młodzież podczas zajęć poznała specyfikę grup kręgowców: płazów i gadów. Uczniowie dowiedzieli się w jakich środowiskach żyją, jakie mają wymagania do szczęśliwego życia, w jaki sposób się rozmnażają oraz jakie sytuacje są dla nich zagrożeniem(szczególnie ze strony ludzi). Wiedzą też, dlaczego jaszczurki odrzucają ogon – jest to forma obrony przed drapieżnikiem.
Podczas prezentacji słuchacze dowiedzieli się, że WSZYSTKIE GATUNKI GADÓW I PŁAZÓW SA POD OCHRONĄ W POLSCE. Z niedowierzanie wysłuchali głosów poszczególnych gatunków płazów.
Młodzież poznała jak rozpoznać poszczególne gatunki po ich cechach charakterystycznych. Kształt głowy, kolorystyka, kształt źrenicy oka, ułożenie rezonatorów czy też palców w odnóżach. Mamy nadzieję, że uczniowie klasy 7d nie pomylą żmij zygzakowatej z padalcem, rzekotki drzewnej z ropuchą zieloną. A gdy usłyszą tajemnicze głosy na wiosnę, będą wiedzieli, że to płazy nawołują się do rozmnażania.
Na zakończenie spotkania chętni uczniowie mogli wziąć na ręce i pogłaskać węża zbożowego oraz podziwiać traszkę marmurkową. Okazy hodowane przez pana Tomka-prowadzącego warsztaty. Gatunki „zagraniczne”, gdyż pamiętamy WSZYSTKIE PŁAZY I GADY W POLSCE SĄ CHRONIONE-nie można ich hodować, łapać, przetrzymywać (AB)
Warsztaty prowadzone są w ramach projektu „bezOGRÓDEK o bioróżnorodności”, który CIEE realizuje w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zdrowe posiłki nie muszą być nudne - o tym przekonują prace uczniów wykonane na lekcjach techniki, którzy wykonali zabawne figurki z jaj. Takie zabawne śniadanie każdy chciałby mieć na talerzu.
Kontener będzie postawiony przy wiacie śmietnikowej - przy wejściu do kuchni(przy zadaszonym stojaku na rowery)-w tym miejsce będziemy przyjmować surowce.
Tego dnia będziemy odbierać:
* ZŁOM
* PLASTIKOWE NAKRĘTKI
* BATERIE
* ELEKTROODPADY
Innych odpadów nadal nie przyjmujemy. Wciąż czekamy na zmianę decyzji dotyczącej odbioru innych surowców.
Zapraszamy
Kolejny już raz grupa uczniów z klas siódmych i ósmych wzięła udział w projekcie wymiany listów i kartek świątecznych z niemiecką szkołą Albert-Einstein-Gymnasium w Hameln. Każdy z uczestników projektu dostał przydzielonego partnera, dla którego miał za zadanie przygotować kartkę z życzeniami i/lub list w języku niemieckim lub angielskim. Gotowe listy zostały wysłane w jednej przesyłce na adres szkoły. W zeszły piątek paczka z Niemiec dotarła do nas i podczas spotkania na długiej przerwie listy i kartki zostały rozdzielone wśród uczniów. Wiele emocji wywołało otwieranie i czytanie swoich listów... Nasze listy również dotarły już do Hameln, jednak niemieccy uczniowie przeczytają je dopiero po Wielkanocy - u nich ferie wielkanocne rozpoczęły się już 18 marca.
Dziękuję wszystkim uczniom za udział w projekcie i liczę na kontynuację wymiany listów na Boże Narodzenie. Gymnasium w Hameln jak i nauczyciel koordynujący akcję, pan Carsten Sturm, są jak najbardziej za, więc pewnie już w październiku zaczniemy przygotowania do kolejnej wymiany.
Frohe Ostern!
W piątek, 22.03.2024 r., uczniowie klasy 7C uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych. Pomimo mżawki udało nam się zbudować i umieścić na drzewach cztery budki dla ptaków.
Na początku warsztatów uczniowie zostali zapoznani dlaczego, gdzie i jak należy zawieszać budki lęgowe. Poznali tryb życia ptaków oraz sposoby wyboru miejsca na ich lęgi. Dowiedzieli się dlaczego na danym terenie powinno się pomóc ptakom (wieszając budki) a w innym terenie nie ma takiej potrzeby.
Uczniowie poznali zasady prawidłowego zaprojektowania budki (dla wybranego gatunku ptaka):
Po części teoretycznej przedstawionej przez pana Marcina-pracownika Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, ornitologa, obrączkarza, przyrodnika, młodzież przystąpiła do części praktycznej warsztatów.
Uczniowie pracując w czterech grupach mieli zadanie odpowiednio dopasować ścianki i zbić gwoździami budkę. Początkowo prace szły niemrawo, ponieważ drewnianych części było sporo, a pomysły na budowę różne.
Jednak po chwili prace nabrały rozpędu i wkrótce piękne, nowe mieszkania dla ptaków zostały ukończone. Na każdej budce zostało przymocowane duże logo naszej szkoły przygotowane przez Polę z 8C i Weronikę 7E.
Budki zostały przymocowane do czterech drzew na terenie przy kościele w Baninie.
Teraz z niecierpliwością będziemy oczekiwać kiedy ptasi lokatorzy wprowadza się do nowych mieszkań. Uczniowie stali się „ptasimi deweloperami”. (AB)
Trwa projekt filmowy Kino Niemieckie. W roku szkolnym 2023/2024 chętni uczniowie z klas 7-8 (ale też i paru szóstoklasistów) raz w miesiącu uczestniczą w wieczornym seansie filmowym, na którym to prezentowany jest młodzieżowy film niemieckiej produkcji. Grupa ósmoklasistów zaangażowana w projekt pomaga w organizacji każdego seansu: uczniowie szykują i rozwieszają plakaty informujące o zbliżającym się seansie, robią zakupy na pokazy (napoje, przekąski) jak i również szykują i sprzątają salę przed i po filmie.
Po każdym z seansów odbywa się krótka dyskusja na temat problematyki filmu. W styczniu obejrzeliśmy film "Była sobie dziewczynka", w lutym "Krokodyle", a w marcu "Przyjaciel od serca". Niektóre z filmów były ciekawe i wzbudziły sporo emocji, inne mniej, z różnych powodów, które padły podczas pofilmowej dyskusji. Podczas marcowego seansu mieliśmy dodatkowy poczęstunek - pizzę ufundowaną przez Stowarzyszenie Edukacja Plus Integracja za co serdecznie dziękujemy.
Przed nami jeszcze (lub: już tylko) trzy seanse filmowe.
We wtorek 19 marca uczniowie klas 2 oraz klasy 4 wzięli udział w warsztatach wielkanocnych, które poprowadziły panie z Centrum Zajęć Kreatywnych.
Dzieci wykonywały stroiki wielkanocne, samodzielnie sadząc żywe wiosenne kwiaty takie jak bratki i cebulki narcyzów, dowiedziały się też jak należy dbać o te rośliny. Oprócz stroików niektóre klasy wybrały warsztaty farbowania koszulek metodą diy. Dzieci samodzielnie składały następnie farbowały różnymi kolorami koszulki dla siebie, efekty były zaskakujące.
Ewa Dzienisz
Gratulacje z okazji osiągniętego wyniku dla uczennicy klasy VIIIc- Poli Laskowskiej-Bureniusz.
Pola zajęła III miejsce w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym: „Wiosna w Sopocie”.
B. Rosińska
W tegorocznym konkursie szkolnym na „Najpiękniejszą pisankę i kraszankę„ wzięły udział 42 osoby. Złożone prace były niezwykle piękne, różnorodne, pomysłowe i bardzo starannie wykonane. Każda z nich była dziełem wyjątkowym i niepowtarzalnym, gdyż uczniowie wykonali je różnymi technikami z niezwykłą starannością.Komisja miała spory kłopot w wyłonieniu laureatów. Przy ocenie pod uwagę brano przede wszystkim kreatywność, oryginalność, walory artystyczne i estetyczne oraz pracę włożoną w wykonanie pracy.
Oto wyniki:
Klasy I-III
I miejsc
II miejsce
III miejsce
Klasy IV-VIII
I miejsce
II miejsce
III miejsce
Reszta uczestników otrzymała wyróżnienie.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie GRATULUJEMY!!!
Nagrody zostaną wręczone na lekcjach religii.
Prace wyłożone na wystawie konkursowej można już zabrać do domu.
Dziękujemy
Nauczyciele religii
Za nami pierwszy etap koszykarskich zmagań w ramach Igrzysk dzieci oraz młodzieży. Nasze drużyny wystartowały ze zmiennym szczęściem w dwóch kategoriach wiekowych, klasy 4-6 i 7-8. Młodsi chłopcy zajęli 3 miejsce na zawodach rozgrywanych w Przyjaźni, natomiast starsza grupa wygrała zdecydowanie turniej rozgrywany w naszej szkole i awansowała do kolejnego etapu rozgrywek. Życzymy powodzenia na szczeblu powiatowym.
Warsztaty gipsowe z Panią Beatą Jegorow to dynamicznie i kreatywnie spędzony czas! Każde dziecko wyrabiało masę gipsową i przelewało ją do foremek, a po zastygnięciu - wyjmowało odlewy i zanosiło je do sali lekcyjnej, gdzie z kolei będą malowane i wykorzystane na upominki dla najbliższych. Samodzielna praca dzieci sprawiła, że wszyscy opuszczali zajęcia dumnie oraz z uśmiechem na twarzy.
Dziękujemy za to spotkanie :)
W dniu 12 marca - uczniowie zerówek - mieli okazję obejrzeć spektakl teatralny pt. "Baśnie Andersena", wystawiany w gdańskim Multikinie przez Poznański Teatr Aktora. Każda baśń: "Świniopas", "Nowe szaty króla", "Brzydkie kaczątko" - była zagrana w innej formie teatralnej. Kunszt aktorski oczywiście został nagrodzony gromkimi brawami.
Drugim punktem wyprawy była wizyta w restauracji Mc Donald's, skąd wszyscy udali się na spacer po Parku Oliwskim. Ogród botaniczny, Palmiarnia, plenerowa Galeria Współczesnej Rzeźby Gdańskiej i Grota Szeptów sprawiły, że dzieci dostrzegły nową wartość Parku.
To był zdecydowanie piękny i niezapomniany dzień dla Wszystkich!
wideo->https://drive.google.com/file/
Zapraszamy do zapoznania się z filmem stworzonym przez naszych uczniów.
Uczniowie naszej szkoły Ania i Janek Nastały wystartowali w Mistrzostwach Województwa Pomorskiego Juniorów.
Zarówno Ania jak i Janek zajęli III miejsce przegrywając w półfinale ze starszymi zawodnikami.
Gratulujemy i życzymy wielu dalszych sukcesów!!!
Drodzy Sąsiedzi zapraszamy Was serdecznie na wiosenną wyprzedażgarażową. Jeśli w Waszych domach znajdujecie ubrania gry, zabawki,książki- które nie są już potrzebne i używane .. szkoda, żeby sięmarnowały. Przyjdź 23 marca o godz. 10.00-13.30 do Sali Kultury wBaninie i sprzedaj, wymień lub podaruj te rzeczy.. niech znajdą nowegowłaściciela.Ze względu na ograniczoną przestrzeń, obowiązują wcześniejsze zapisy:salakulturybanino@okis-zukowo.pl
Sala Kultury im. Św. Floriana w Baninieul. Lotnicza 29
80-297 Banino
Powered by aSc EduPage