• Aktualności

      • Znaleźliśmy SUPERAGENTÓW 008 w klasach VIII

      • Podsumowanie wyników grywalizacji w klasach VIII na lekcji geografii

        

       Lekcje geografii w klasie VIII z działu Ameryka Północna i Południowa miały charakter grywalizacji. Każda klasa wybrała scenariusz, według którego grała w grę. Niektóre klasy odbywały szkolenia na Superagenta 008, inne klasy znalazły list w butelce i odszyfrowały wiadomość zawartą w butelce (pomagała im Enola Holmes). Za pomocą ciekawych form aktywności - zagadek, szyfrów, kodów rozwiązywaliśmy zadania dotyczące treści zawartych w podstawie programowej. Po skończonej grywalizacji osoby z największą ilością punktów otrzymały Voucher na niepisanie pracy klasowej z działu: Ameryka Północna i Południowa. A najlepsi z najlepszych otrzymali drobne upominki: dyplomy i nagrody w postaci smyczy oraz breloki do smyczy wydrukowane na szkolnej drukarce 3d.  

       Najlepsi z najlepszych w grywalizacji klas VIII:

       VIII A: Wiktoria Nierwińska 173 punkty

       VIII B: Zofia Sobczak 163 punkty

       VIII C: Lena Bogdańska 163 punkty

       VIII D: Michał Kobiela 170 punktów 

       VIII E: Estera Wojciechowska 161 punktów

       VIII F: Mikołaj Babula 193 punkty

       VIII G: Antoni Pilarski 130 punktów

       VIII H: Antonina Kurowska 173 punkty

       Dziękuję za wspaniałą zabawę,

       Gratuluję i zapraszam do galerii

       Nauczyciel geografii

       Paulina Mankiewicz

      • Zajęcia z goglami VR

      • Uczniowie klas 8 na lekcji geografii mieli okazję pospacerować po Waszyngtonie, obejrzeć skały w Wielkim Kanionie Kolorado czy udać się w podróż po Los Angeles helikopterem. To wszystko dzięki okularom VR (wirtualnej rzeczywistości). Gogle VR to doskonała zapowiedź tego, jak niedługo będzie wyglądała nasza technologiczna przyszłość. Dzięki nim znajdziemy się w rzeczywistości, która była znana tylko z książek.

        

       Zapraszam do galerii

       Nauczyciel geografii

       Paulina Mankiewicz

      • Jadalne gleby w klasach 4

      • Gleba bielicowa, czarnoziem czy rędzina to już nie tajemnica. Uczniowie klas 4 wykonali na lekcji przyrody bardzo ciekawe projekty – jadalne gleby. Poziomy glebowe wykonano ze smacznych materiałów np. żelki, kakao, pianki, ciastka, biszkopty itp. Po skończonych zajęciach zjedliśmy wszystko z apetytem.

       Zapraszam do galerii prac uczniów klas 4

       Nauczyciel przyrody

       Paulina Mankiewicz

      • Regulaminy przyznawania stypendiów Marszałka Województwa Pomorskiego

      • Szanowni Państwo,

        

       informujemy, że Sejmik Województwa Pomorskiego przyjął 3 nowe regulaminy przyznawania stypendiów, podejmując uchwałę nr 682/LIII/23 z dnia 24 kwietnia 2023 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków, form, zakresu oraz trybu udzielania pomocy w ramach Programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży pobierających naukę na terenie województwa pomorskiego:

        

       1)Regulamin przyznawania stypendiów i nagród Marszałka Województwa Pomorskiego finansowanych z budżetu województwa pomorskiego – stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały;

       2)Regulamin przyznawania stypendiów i nagród Marszałka Województwa Pomorskiego w ramach projektu „Pomorski program pomocy stypendialnej – III edycja” współfinansowanych ze środków unijnych – stanowiący załącznik nr 2 do niniejszej uchwały;

       3)Regulamin przyznawania stypendiów Marszałka Województwa Pomorskiego w ramach projektu „Programy motywacyjne dla uczniów pomorskich szkół zawodowych” współfinansowanych ze środków unijnych – stanowiący załącznik nr 3 do niniejszej uchwały.

       W załączeniu przekazujemy ww. regulaminy oraz treść uchwały.

       Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z treścią uchwały i załączników oraz zwrócenie szczególnej uwagi na zmiany, które ze sobą niosą. Najważniejsza dotyczy terminów składania wniosków – dla wszystkich wymienionych stypendiów Marszałka Województwa Pomorskiego termin ten upływa 15 lipca. W związku z tym, że w roku bieżącym to jest sobota, czyli dzień wolny, termin ten upłynie w dniu 17 lipca 2023 roku.

       Generator wniosków zostanie udostępniony w drugiej połowie czerwca za pośrednictwem naszej strony internetowej – wówczas też ogłosimy informację o rozpoczęciu naboru.

       Do pobrania

       Uchwała nr 682_LIII_23.pdf

      • Pojedyncze wybory kandydatów do szkół. Ważne!

      • Szanowni Państwo

       Pedagodzy, Psychologowie, Doradcy Zawodowi

       szkół podstawowych.

        

       Drodzy Kandydaci do szkół ponadpodstawowych

       i Ich Rodzice

       Z niepokojem kolejny raz analizuję zaawansowanie w naborze i ilość wybieranych przez kandydatów szkół.

       Na liczbę:

       - 391 kandydatów do szkół branżowych, aż 53 wybrało tylko jedną szkołę i tylko 1 preferencję oraz 31 kandydatów tylko 2 szkoły z dwoma oddziałami’- 528 kandydatów do liceum 17 wybrało tylko jedną szkołę i tylko 1 preferencję oraz 5 kandydatów 2 szkoły z dwoma oddziałami,- 588 kandydatów do technikum 20 wybrało tylko jedną szkołę i tylko 1 preferencję oraz 13 kandydatów 2 szkoły z dwoma oddziałami.

       Dane pochodzą z 6 czerwca 2023 r.

       Osoby te na starcie skazuję się na niepowodzenie w zakwalifikowaniu się do wymarzonej szkoły. W ubiegłym roku w naborze podstawowym 16% kandydatów nie zakwalifikowało się do szkół. Powód podobny do przedstawionego powyżej. Proszę wziąć po uwagę, że w tym roku szkolnym do szkół średnich startuje znowu 1,5 rocznika, a liczbowo w powiecie jest to o ok. 400 absolwentów więcej w stosunku do poprzedniego roku. Powiat Kartuski i niektóre inne organy prowadzące wyszły naprzeciw niekorzystnej sytuacji i umożliwiły wybór większej liczby szkół, a tym samym większej liczby oddziałów, zwiększając tym samym możliwość dostania się do wymarzonej szkoły, a jeśli nie do tej najbardziej to równie do innej, do której kandydat też będzie chodził. W naszym powiecie można wybrać aż 5 szkół, a w nich nawet wszystkie oddziały. Zaskoczony jestem takiej niefrasobliwości ze strony kandydatów, szczególnie do szkół branżowych. Ci kandydaci mają zazwyczaj mniejsze ilości punktów i nawet odrobinę lepsi ich koledzy, wybierający więcej szkół, mogą zająć przez nich planowane miejsce. Zostanie im rekrutacja uzupełniająca i nie gwarantująca dostanie się do wymarzonej szkoły. System skieruje ich tam, gdzie będą wolne miejsca lub sami będą szukać szkoły pukając od drzwi do drzwi, a z jakim skutkiem …?

       Apeluję, by nawet jeśli wniosek został zaakceptowany, to proszę zwrócić się do szkoły pierwszego wyboru i uzupełnić listę preferencji. Pamiętać należy o tym, że każda taka zmiana w systemie wymaga nowego wniosku.

       Prościej wygląda sprawa jeśli wniosek nie został jeszcze wysłany. Wystarczy zalogować się, wybrać z menu WNIOSEK i opcję Modyfikuj wniosek i rozszerzyć listę szkół i oddziałów.

       Powyższe operacje można zrobić do 20 czerwca do godz. 15:00

       W nadziei, że moje spostrzeżenia pomogą podjąć bardziej trafne wybory, życzę powodzenia.

        

       Starostwo Powiatowe w Kartuzach Wydział Edukacji, Kultury i Promocji

      • DZIEŃ ZIEMI „Ziemia - nasz wspólny dom”

      • Z okazji DNIA ZIEMI odbył się konkurs dla klas I-VIII. Należało wykonać klasowy plakat na temat: „Ziemia nasz wspólny dom”.  Druga część konkursowa  to obejrzenie prezentacji o DNIU ZIEMI i udzielenie odpowiedzi na pytania w przygotowanym eko-teście. W konkursie wzięło udział 18 klas - dziękujemy uczniom oraz wychowawcom za zaangażowanie.

        

       Tytuł Eko-Klasy roku 2023 otrzymuje

       klasa 4d

       za piękny plakat i 100 % prawidłowych odpowiedzi

       w eko-teście.

       Gratulujemy !

        

       Wyróżnienie otrzymują klasy:

       III g - za wkład pracy w wykonanie plakatu oraz wysoki wynik z eko-testu.

       VII a - za wysoki wynik testu oraz bardzo ciekawe hasło na plakacie.

       Szczególne podziękowania za twórczą pracę nad plakatem należą się  grupie socjoterapeutycznej p. Iwony .

       Nagrodzone klasy otrzymały dyplomy oraz słodkie podziękowania.

       Plakaty można podziwiać na II piętrze w szkole lub dołączonych zdjęciach

       E.D.

        

      • Festyn z okazji Dnia Ochrony Środowiska

      • Dnia 06.06.2023 r. w Szkole Podstawowej w Baninie odbył się festyn z okazji Dnia Ochrony Środowiska. Współorganizatorem wydarzenia był Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Festyn był radosnym świętem dla całej szkolnej społeczności. Znalazły się tam atrakcje zarówno dla starszych, jak i młodszych dzieci. Zabawa odbyła się na rozległych terenach sportowych szkoły, gdzie zostały rozłożone cztery dmuchane namioty oraz stoiska:

       - szycia i malowania ekologicznych siatek na warzywa i owoce,

       - warsztatów Woskowijek (tworzenia ekologicznych opakowań z bawełny i wosku pszczelego),

       - produkcji ekologicznych koktajlów owocowych.

       Wszystkie zaproszone dzieci mogły na świeżym powietrzu korzystać z zabaw i aktywności fizycznych, wśród których znalazły się również zabawy z chustą animacyjną oraz stacjonarny rower do produkcji koktajlu owocowego napędzany siłą własnych mięśni. Wydarzenie miało na celu popularyzację wiedzy na temat ekologicznego stylu życia, wskazywania na alternatywne rozwiązania, a także zachętę do wdrażania nowych rozwiązań w celu ochrony środowiska od najmłodszych lat. Aktywność fizyczna przeplatana była quizami wiedzy na temat świata roślin i zwierząt. 

      • "Umiem śpiewać, umiem grać"

      • W dniach 23 - 25 maja 2023 r. odbywały się szkolne konkursy, pokazujące talenty muzyczne naszych uczniów.

       Pierwszego dnia wokalne zdolności prezentowali uczniowie z klas 0 - 3 wykonując piosenki w języku polskim o tematyce szkolnej i wakacyjnej. Wielkim urozmaiceniem tegorocznej edycji były występy rodzinne: z siostrą, bratem, mamą, tatą.

       Jury w składzie: Hanna Pek, Małgorzata Pińska i Izabela Kunikowska z wielką przyjemnością wysłuchało przepięknych piosenek.

       Drugi dzień poświęcony był  grze na instrumentach. Wszystkim uczestnikom konkursu członkowie komisji, w składzie Katarzyna Januszajtis-Mielczarek, Małgorzata Pińska oraz Hanna Pek, gratulowali dobrego doboru utworu do umiejętności wykonawcy, przekonujących interpretacji i swobody wykonania. Z wielką przyjemnością słuchało się prezentacji, świadczących o zainteresowaniu muzyką różnorodną pod względem gatunku i zaangażowaniu w dodatkowy rozwój osobisty.

       Ostatni dzień konkursu muzycznego dotyczył uczniów z klas 4 - 8. Kolejny raz nauczycielki muzyki wspomagane przez panią Brygidę Rosińską zachwycały się wokalnymi popisami starszych uczniów, którzy wybrali repertuar ze współczesnej muzyki rozrywkowej.

       ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

       konkurs wokalny klas 0-III​​​​​​​

       konkurs instrumentalny

       konkurs wokalny IV-VIII

      • V Powiatowy Konkurs Kaszubskich Dziecięcych Zespołów Wokalno-Tanecznych „Òd se cos dac”

      • W minioną sobotę 3 czerwca 2023 roku po raz piąty w Szkole Podstawowej w Baninie odbył się Powiatowy Konkurs Dziecięcych Kaszubskich Zespołów Wokalno-Tanecznych „Òd se cos dac”.

       Właśnie  te słowa zaakcentowała Pani Dyrektor Ewa Kosznik w swoim wystąpieniu mówiąc, że mają one ogromną moc. Wspomniała też śp. Grażynę Bychowską, która była inicjatorką tego konkursu.

       Poprzez promowanie naszego regionu i kultury kaszubskiej tańcząc i śpiewając dajemy całe swoje serce i przekazujemy je innym. Przekazujemy kaszubszczyznę czyli to dobro, które powinno do nas wrócić.

       Honorowy patronat nad konkursem objęli:

       Starostwo Powiatowe w Kartuzach, Gmina Żukowo i Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie.

       Swoją obecnością zaszczyciło nasz konkurs wiele osobistości m.in. wicestarosta Powiatu Kartuskiego - pan Piotr Fikus, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Kartuskiego - pan Eugeniusz Pryczkowski, wiceburmistrz Gminy Żukowo - pan Tomasz Szymkowiak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Żukowo - pan Witold Szmidtke, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Gminy Żukowo - pan Albin Bychowski oraz pani Aleksandra Hinc - wieloletni emerytowany pracownik naszej szkoły, laureatka Nagrody Sucovia za 2022r.

       Na parkiecie hali widowiskowo - sportowej naszej  placówki wystąpiło około  100 tancerzy i wokalistów, reprezentujących następujące placówki oświatowe: Zespół „Słunôszka” ze SP nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Kartuzach, zespół Mali Przodkowianie ze SP w Przodkowie, zespół Niezabôtczi z SP im. Obrońców Wybrzeża z Żukowa, zespół Mùlczi ze SP z Tuchomia, zespół „Banińskie kwiatuszki” ze SP im. księdza prałata Józefa Bigusa w Baninie oraz zespół „Spiéwné kwiôtczi” z ramienia ZKP oddział w Baninie.

       Zespoły walczyły o nagrody, puchary, dyplomy oraz uznanie jury i widowni. Wszystkie zespoły zaprezentowały wysoki poziom artystyczny oraz zapewniły wszystkim moc wrażeń.

       Jury w składzie: Aleksandra Wiczling, Marek Czarnowski (przewodniczący jury)  i Gracjan Fopke brało pod uwagę m.in. dobór repertuaru, opracowanie choreograficzne i wokalne, technikę wykonania, dobór strojów i rekwizytów oraz stopień trudności wykonywanych elementów. 

       Po podsumowaniu zdobytych przez uczestników konkursu punktów ogłoszono następujący werdykt:

       I miejsce zdobył zespół „Mùlczi” ze SP z Tuchomia,

       II miejsce otrzymał zespół „Mali Przodkowianie” ze SP z Przodkowa

       III miejsce zajął zespół „Słunôszka” ze SP Kartuz. 

       Wyróżnienia otrzymały pozostałe zespoły:

       zespół „Banińskie kwiatuszki” ze SP z Banina,

       zespół „Niezabôtczi” z Żukowa,

       zespół „Spiéwné kwiôtczi” z ramienia ZKP oddział w Baninie

        

       Dziękujemy Starostwu Powiatu Kartuskiego, Gminie Żukowo i OkiS w Żukowie za ufundowanie głównych nagród i nagród za wyróżnienia oraz firmom WOBET i BAT za ufundowanie medali dla każdego uczestnika, pucharów i słodkości.

       Dziękujemy za piękne występy wszystkim zespołom, opiekunom za wkład pracy i przygotowanie podopiecznych do konkursu i serdecznie zapraszamy za rok.

                                                                                    Dyrekcja SP Banino i Organizatorzy

        

        

        

      • Wojewódzki Konkurs POZNAJMY LAS-PTAKI POLSKI

      • Gratulujemy naszym uczniom.

       W dniu 31.05.2023 roku w etapie wojewódzkim konkursu POZNAJMY LAS-PTAKI POLSKI, który odbył się w Szkole Podstawowej w Łęczycach, udział wzięli Karolina i Tymoteusz.

       Tytuł laureata tego konkursu upoważnia do otrzymania punktów rekrutacyjnych do szkół ponadpodstawowych.

       Konkurs odbywał się w trzech etapach(szkolny, powiatowy, wojewódzki). Zakres materiału to szczegółowa wiedza na temat budowy i trybu życia oraz rozpoznawania sylwetek i głosów 12 wybranych gatunków ptaków Polski.

       W etapie wojewódzkim wzięło udział 45 uczniów ze szkół województwa pomorskiego (Gdańsk, Lębork, Chwaszczyno, Bolszewo, Rumia, Leśnica, Luzino, Łęczyce, Kościerzyna, Gościcino, Bożepole Wielkie, Kielno, Kiełpino, Lipusz, Łeba, Przywidz, Rozłazino, Borkowo, Banino)

       Gratulujemy naszym uczniom:

       Tymoteusz  klasa 7D - zdobył III miejsce

       Karolina  klasa 8G - zdobyła VI miejsce

        

       Konkurs został doskonale przygotowany. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, upominki, dyplomy, pożywny obiad oraz słodki poczęstunek. Uczestnicy konkursu wysłuchali prelekcji o ptakach.

       Gratulujemy, zapraszamy za rok, na kolejną, już XX edycję konkursu POZNAJMY LAS. (AB)

        

      • Zajęcia terenowe uczniów klasy 8F

      • Dnia 29.05.2023 r. uczniowie klasy 8F wraz z wychowawczynią pojechali do Lasów Oliwskich na zajęcia w terenie. Zajęcia prowadził Pan Marcin - pracownik Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej z Gdańska.

       W czasie drogi na zajęcia uczniowie odbyli przejazd PKM, obserwowali z zewnątrz MECZET na ulicy Polanki oraz posesję Lecha Wałęsy.

       Przed wyjściem w teren uczniowie zostali zapoznani z użytkowaniem lornetek, które wykorzystywali podczas zajęć.

       Pierwsza obserwacja to czarny samiec kosa, kolejna to słuchanie piskląt dzięcioła w dziupli. Podczas spaceru dostrzegliśmy drewniane barcie zawieszone na drzewach, budki lęgowe dla ptaków. Poznaliśmy kilka gatunków drzew oraz roślin zielnych. Zastanawialiśmy się dlaczego w lesie rosną kasztanowce i dlaczego pozostały fundamenty budynków, stawy oraz nierówności terenów leśnych. A to pozostałości dawnych rezydencji gdańskich patrycjuszy.

       Po zajęciach terenowych uczniowie posilili się lodami. Następnie zwiedzaliśmy ogród przy Wydziale Biologii UG. Wewnątrz budynku obejrzeliśmy ciekawe eksponaty-wypchane okazy ssaków, ptaków i gadów; ekspozycję ukazującą ewolucję HOMO SAPIENS; szkielety: wieloryba, żubra, żyrafy, nosorożca, likaona oraz Muzeum Bursztynu z okazami INKLUZJI w bursztynie. Po dużej dawce wiedzy wsiedliśmy do PKM i wróciliśmy szczęśliwie do Banina (AB)

      • Kaszuby są piękne - wycieczka uczniów uczących się języka kaszubskiego

      • W sobotę 20 maja uczniowie w ramach lekcji języka kaszubskiego wzięli udział w wycieczce do Kamienickiego Młyna. Gościliśmy w edukacyjnej zagrodzie kaszubskiej  Pod lipą. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji. Zdobywaliśmy jedno z siedmiu wzgórz lasów mirachowskich, podziwialiśmy leśną przyrodę, śpiew ptaków i zwierzęta gospodarskie. W tym uroczym, leśnym zakątku smakowaliśmy wspaniałej wiejskiej drożdżówki i swojskiego chleba ze smalcem. Atrakcją był przejazd melexem po leśnych drogach, zjazd na tyrolce i skoki na trampolinie. Na koniec dzieci pracowały przy tworzeniu mini krosna i na nim wykonały flagi i serca w barwach Kaszub. Dopisała letnia pogoda, humor i dobra zabawa. Jeszcze tam powrócimy!

        

                                                                                                                    Anna Dawidowska

                                                                                                                    Marzena Koden

                                                                                                                    Henryka Kolka