• Aktualności

  • Aktualności

            • 🏊‍♀️🏊‍♂️ Zapisy na basen na rok szkolny 2026/2027 organizowane przez Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie📢

              • Zapisy na naukę pływania dla uczniów od 7 roku życia na rok szkolny 2026/2027 rozpoczną się od dnia 26.06.2026 drogą elektroniczną na adres: referent@spbanino.pl

                Proszę o podanie danych dziecka:

                - imię i nazwisko,

                - klasa,

                - nr telefonu do rodzica.

                Zajęcia z podziałem na 3 grupy (początkująca, średniozaawansowana, zaawansowana) ruszają w październiku, odbywać się będą w poniedziałki (wyjazd ok. godz. 14:00, powrót ok. 18:00). Opłaty za przejazd zbiera przewoźnik podczas pierwszego wyjazdu w miesiącu.

                Decyduje kolejność zgłoszeń.

            • 🎬📖 Film dokumentalny przedstawiający historię księdza Józefa Bigusa, patrona naszej szkoły 🏫✨

            • To ten czas.

              Po wielu miesiącach ciężkiej pracy udało się. 

              Dzięki wytężonej pracy naszych uczniów, wsparciu niezastąpionych nauczycieli i otwartości naszych rozmówców, udało się stworzyć film dokumentalny, przedstawiający historię księdza Józefa Bigusa, patrona naszej szkoły.

              Ogromne podziękowania składam na ręce Jakuba Wątki, który odpowiadał za montaż filmu, częściowe przeprowadzanie rozmów oraz częściową selekcje materiałów. Chcę też podziękować wszystkim uczniom zaangażowanym w projekt (Renata i Marta - wypuszczacie w świat cudownych uczniów!).

              Ogromne dzięki chcę złożyć nauczycielom zaangażowanym w projekt - szczególnie warto podkreślić pracę Pana Łukasza Klechy, którego wiedza okazała się nie do zastąpienia oraz Pani Beacie Koszałce, która wsparła nas zasobami archiwalnymi.

              Przede wszystkim jednak chcę podziękować naszym rozmówcom, którzy otworzyli się przed naszymi uczniami, wykazali się empatią i szczerością.

              Chcę też podziękować firmie BAT, WAN - DRUG oraz radzie rodziców, które sfinansowały nagrody dla uczniów naszej szkoły. 

              Zachęcam wszystkich do zapoznania się z historią naszego patrona.

              Koordynator produkcji filmu,

              Daniel Bastian

            • 🐝🌿 Rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego dla zerówek „Hotel dla Owadów” 🌿🐞

            • Pragniemy pogratulować wszystkim Uczestnikom konkursu „Hotel dla owadów”. Założeniem konkursu i głównym celem było wybudowanie domku dla owadów we współpracy z rodzicami, a przy okazji integracja rodzinna przy pracy. Dzieci dostarczyły do szkoły piękne i ciekawe projekty. Przyznanie miejsc konkursowych oraz wyróżnień odbyło się drogą głosowania. Każde chętne dziecko uczęszczające do zerówki oddało swój głos na najciekawszą według niego pracę. Po przeliczeniu głosów podajemy wyniki konkursu:

              I miejsce: Jan Laskowski – klasa 0c

              II miejsce: Julia Michalska – klasa 0c

              III miejsce: Tomasz Mikos – klasa 0c

              Wyróżnienia:

              Ignacy Chmielecki – klasa 0a

              Natalia Szymańska – klasa 0b

              Kazimierz Hoffmann – klasa 0c

              Julia Marchewska – klasa 0b

              Hanna Kałamarska – klasa 0a

              Bartosz Kulik – klasa 0b

              Dominik Kalawiez – klasa 0c

              Maria Bołtromiuk – klasa 0a

              Róża Paszki – klasa 0b

              Milena Hirsz – klasa 0c

              Hubert Kowalczyk – klasa 0d

               

              W naszym konkursie nie było przegranych, bowiem każda praca została nagrodzona ze względu na zaangażowanie w nie włożone.

              Z pewnością hotele dla owadów długo posłużą w okolicznych ogrodach za schronienie, zwłaszcza owadów zapylających i pożytecznych, których populacja spada w zastraszającym tempie. Warto wiedzieć, że w Polsce żyje około 470 gatunków dzikich pszczołowatych, z których większość to pszczoły samotnice, m.in. murarki, lepiarki czy porobnice. Choć nie produkują miodu, ich praca jest bardziej wydajna niż pszczół miodnych, gdyż oblatują więcej kwiatów od swych kuzynek. Domki i hotele dla tych niezwykle pożytecznych owadów, chronią je przed często niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, które panują w naszym kraju.

               

              Doceniamy Wasze zaangażowanie i udział w tym pożytecznym projekcie!

               

              Szczególne podziękowania składamy na ręce Rady Rodziców naszej szkoły za sfinansowanie nagród dla Uczestników!

              Konkurs dla zerówek przeprowadziły:

              Danuta Kizińska – wychowawca klasy 0b

              i Magdalena Gigiel-Wanionek- wychowawca klasy 0c

            • 🎉🤩 Szalony Tydzień 🤩🎉

            • Przedostatni tydzień w szkole upłynął pod znakiem tematycznego Szalonego Tygodnia 🎭✨. Każdego dnia chętni uczniowie mogli przyjść z odpowiednim dodatkiem i wykazać się kreatywnością 😊.

              👔 Dzień Krawata
              🧸 Dzień Pluszaka
              💄🎨 Dzień Pięknego/Szalonego Makijażu
              🎩🤠 Dzień Szalonych Nakryć Głowy
              🕶️☀️ Dzień Okularów Przeciwsłonecznych

              Zapraszamy do zerknięcia do galerii 📸👀 – niektóre pomysły były naprawdę szalone i pomysłowe! 😄👏🎉

            • Kino Niemieckie – podsumowanie 🎬

            • W miniony piątek, 19 czerwca, odbył się finał 3 edycji Kina Niemieckiego 🎉 Oznacza to, że spotkaliśmy się na wieczorze filmowym po raz trzydziesty! 😮 Organizując pierwsze spotkanie dla chętnych uczniów trzy lata temu, nie spodziewałam się, że będzie to aż tak długo trwający projekt 😊

              Podziękowania należą się wielu osobom:

               - tegorocznej dużej grupie organizatorów - chętnej młodzieży, która angażowała się w swoim wolnym czasie w comiesięczne przygotowania, aby każdy seans był w przyjemnej atmosferze. Fantastycznie sobie poradziliście!

              - Radzie Rodziców za finansowe wsparcie naszego projektu; dzięki temu na każdym wieczorze mieliśmy zapewniony poczęstunek.

              - Stowarzyszeniu Edukacja plus Integracja za ufundowanie nam na finałowe spotkanie pizzy.

              - pani Ewie Stenka po raz kolejny za upieczenie wspaniałego tortu, dzięki czemu mogliśmy słodko świętować zakończenie tegorocznej edycji.

              - i przede wszystkim dziękuję uczestnikom Kina, którzy trafili na nasze wieczorne spotkania. Mogliśmy spędzić wspólnie czas, poznać się i zintegrować, nawiązać nowe znajomości, porozmawiać, no i oczywiście obejrzeć różne produkcje filmowe naszych zachodnich sąsiadów. Niektóre filmy były zabawne, inne dające do myślenia - cieszę się, że mogłam Wam je zaprezentować.

              Kino Niemieckie powróci we wrześniu. Do zobaczenia!

            • 🎓👨‍🏫🆚👩‍🎓„Wakacyjne Granie – Nauczyciele kontra Uczniowie”!🏐🎉

            • Już 22 czerwca 2026 r. o godz. 10:45 w naszej szkole odbędzie się mecz siatkówki „Wakacyjne Granie – Nauczyciele kontra Uczniowie”!

              Wydarzenie będzie doskonałą okazją do wspólnej zabawy, integracji oraz aktywnego spędzenia czasu w sportowej atmosferze.

              Zapraszamy wszystkich uczniów do kibicowania i wspólnego przeżywania sportowych emocji! Kto zdobędzie zwycięstwo?

              Do zobaczenia na trybunach!

            • 🏃‍♀️👨‍👩‍👧‍👦 Dzień Rodziny na Sportowo! 🏃‍♂️🌞

            • Dnia 17 czerwca 2026 roku na terenach sportowych Szkoły Podstawowej nr 1 w Baninie  odbył się Dzień Rodziny na Sportowo. W wydarzeniu brały udział dzieci z klas zerowych wraz z rodzinami i wychowawcami.

              Imprezę poprowadziła pani Justyna Urban, która w atmosferze radości i zdrowej konkurencji zorganizowała dla dzieci i ich rodzin zabawy oraz zawody sportowe. Po wszystkim mogliśmy się cieszyć wspólnym piknikiem w plenerze. Dopisała nam wspaniała pogoda, a na koniec wszystkie dzieci zostały nagrodzone medalami za udział w konkurencjach sportowych.

              Tego dnia nie było przegranych, gdyż każdy biorący w zabawie uczestnik promował największe wartości dla dobrego samopoczucia, którymi są: zdrowy tryb życia, ruch i dobra zabawa

              w atmosferze radości i wzajemnej życzliwości oraz w otoczeniu swych najbliższych. Wydarzenie to, po raz kolejny pokazało, że warto spędzać czas razem, wspierać się i cieszyć swą obecnością, gdyż największą radość sprawił dzieciom widok swoich rodziców bawiących się tak dobrze jak one!

              Pragniemy podziękować Radzie Rodziców za ufundowanie nagród dla dzieci, obecność

              i zaangażowanie podczas uroczystości, Dyrekcji za stworzenie możliwości zorganizowania Dnia Rodziny na Sportowo oraz pani Justynie Urban za nieprzemijający entuzjazm, pomysłowość

              i charyzmę! Najbardziej jednak Państwu – Rodzicom, Dziadkom i Rodzeństwu, którzy towarzyszyli nam w trakcie tego wyjątkowego dnia!

              - Wychowawcy klas zerowych – naszych najmłodszych Uczniów:

              Ewelina Markowska (0A), Danuta Kizińska (0B), Magdalena Gigiel-Wanionek (0C) oraz Sandra Keslinka (0D)

            • 🔬✨ Klasa 1f uczestniczyła w warsztatach chemicznych! 🧪👩‍🔬👨‍🔬

            • Tematem zajęć była fluorescencja ✨ – zarówno ta występująca w naturze 🌿🌟, jak i wykorzystywana przez człowieka 🏭🔬. Uczniowie poznali ciekawe zastosowania tego zjawiska oraz jego znaczenie w różnych dziedzinach życia.

              Największą atrakcją było samodzielne wykonywanie doświadczeń 🧪✨, podczas których uczniowie mogli na własne oczy zaobserwować zjawisko fluorescencji i przekonać się, jak fascynująca potrafi być chemia! 😊👏

            • 🍕 Klasa 2e świętowała Dzień Włoski! 🍝😊

            • Klasa 2e świętowała Dzień Włoski pełen ciekawych odkryć, kreatywnych wyzwań i pysznych smaków. Uczniowie poznali historię Włoch, dowiedzieli się wielu interesujących informacji o tym kraju, jego fladze, tradycjach i zwyczajach. Nie zabrakło także włoskiej muzyki, która przez cały dzień wprowadzała wszystkich w wyjątkowy klimat słonecznej Italii.

              Podczas zajęć dzieci wykazały się ogromną pomysłowością, budując modele Koloseum oraz słynnej Krzywej Wieży w Pizie. Zwieńczeniem dnia były kulinarne atrakcje – wspólne przygotowanie orzeźwiającej lemoniady oraz degustacja prawdziwej włoskiej pizzy przygotowanej przez pizzerię Pedro. To był dzień pełen nauki, zabawy i niezapomnianych wrażeń, który na długo pozostanie w pamięci uczniów.

            • 🌲🎒 Wycieczka klas trzecich 🎒🌲

            • W poniedziałek uczniowie klas trzecich uczestniczyli w wycieczce do Adventure Park Gdynia w Kolibkach. 😊 Choć pogoda 🌧️ nie dopisała, uśmiechy 😃 na twarzach większości dzieci nie znikały.

              Uczniowie uczestniczyli w leśnej wyprawie 🌳, podczas której musieli zmierzyć się z różnymi zadaniami sprawnościowymi 💪: wspinaczką na ściance 🧗, przejściem Mini Parku Linowego 🌉 oraz szlakiem bajkowych domków 🏡 w koronach drzew 🌲.

              Całość atrakcji zwieńczyło ognisko z kiełbaskami.🔥 

            • 🏆📐 Wyróżnienia dla młodych matematyków! 🎉➕➗

            • W dniu 15 czerwca 2026 r. w Centrum Kultury Spichlerz w Żukowie odbyła się uroczysta gala dedykowana „młodym matematykom”, z publicznych szkół podstawowych w Żukowie.

              Uroczystość miała na celu uhonorowanie najlepszych talentów matematycznych, spośród uczniów klas V-VIII, za ich wysokie osiągnięcia matematyczne w roku szkolnym 2025/2026.

              Honorowy patronat nad uroczystością objęła Pani Burmistrz Gminy Żukowo – Mariola Zmudzińska, a patronat merytoryczny objęło Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, z Panią Dyrektor Ewą Furche.

              Było to pierwsze tego typu święto matematyczne zorganizowane przez Szkołę Podstawową nr 1 im. ks. prałata Józefa Bigusa w Baninie, którego pomysłodawcą i koordynatorem była Pani Agnieszka Kwolek, nauczyciel matematyki.

              Na gali zostały wręczone wyróżnienia: list gratulacyjny dla rodziców oraz upominek dla ucznia – ufundowany przez Urząd Gminy w Żukowie oraz Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.

              Uczniowie wyróżnieni to:

              Klasy 5:

              Grzegorz Maraszek, SP nr 2 Żukowo

              Tomasz Maksymilian Labuda, SP w Pępowie

              Martyna Praska-Wenderlich, SP w Chwaszczynie

              Nikola Galuhn, SP w Tuchomiu

               

              Klasy 6:

              Karolina Murawska, SP nr 1w  Baninie

              Kinga Agnieszka Janiszewska, SP nr 1 w Baninie

              Zofia Ann Kuzia, SP nr 1 w Baninie

              Stanisław Janusz Rudnik, SP w Pępowie

              Barbara Miękus, SP nr 2 w Baninie

              Kazimierz Baranowicz, SP nr 2 w Baninie

              Hubert Bergański, SP w Chwaszczynie

              Kacper Baski, SP w Tuchomiu

              Zuzanna Block, SP w Tuchomiu

               

              Klasy 7:

              Maksim Otta, SP 2 Żukowo

              Radosław Maraszek, SP 2 Żukowo

              Dominik Grabowski, SP w Niestępowie

              Łukasz Adrian Hirsz, SP w Niestępowie

              Michał Marcin Młyński, SP w Niestępowie

              Monika Helena Belka, SP w Pępowie

              Patrycja Czarnecka, SP w Tuchomiu

              Klasy 8:

              Oliwia Anna Zgierska, SP nr 1 Banino

              Oskar Wiejak-Sochacki, SP nr 1 Banino

              Lena Wanke, SP nr 2 Żukowo

              Patryk Żebrowski, SP nr 2 Żukowo

              Dawid Ulenberg, SP w Pępowie

              Bogusław Jakub Rudnik, SP w Pępowie

              Wojciech Słomiński, SP w Skrzeszewie

               

              Podczas uroczystości zostały wręczone również podziękowania dla nauczycieli matematyki, którzy pracują z ww. uczniami i rozwijają ich zainteresowania.

              Całość przedsięwzięcia została przeprowadzona w ramach projektu „Uhonorowanie najlepszych matematyków z publicznych szkół podstawowych w Żukowie”.

              Spotkanie umilili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Baninie: Oskar Wiejak-Sochacki – grając na pianinie oraz Hanna Wojtaszuk i Gabriela Rydzewska, swoim występem wokalnym.

              Dziękujemy wszystkim, którzy wspierają młode talenty na ich drodze do sukcesu.

            • 📚📖 Opłaty za zniszczone lub zagubione podręczniki

            • Poniżej podajemy Państwu, sposób zapłaty za zniszczone lub zagubione podręczniki

              nr konta: 05 8345 1029 0203 9969 2000 0001

              Uczeń, który zrobi przelew z tytułu zniszczonego podręcznika,
              musi wpisać w tytule imię nazwisko, klasę oraz za jaki podręcznik jest wpłata.
              Z dowodem dokonanego przelewu, proszę przyjść do biblioteki, w celu dokonania wpisu w ewidencji.

              Do pobrania

               

              CENNIK_PODRECZNIKOW___VI_26_(2).xlsx

            • 📚📖 „Jak nie czytam, jak czytam” – wspólne czytanie w naszej szkole ☀️😊

            • 📅 12 czerwca o godzinie 10.00 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, promującej czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. 📚❤️

              Korzystając z pięknej, słonecznej pogody, uczestnicy wydarzenia z ulubionymi książkami zasiedli w różnych miejscach na terenie szkoły. Czytali na boisku, placu zabaw oraz w sali relaksu, tworząc wyjątkową atmosferę pełną spokoju, radości i wspólnej pasji do książek.Akcja przebiegła w doskonałych nastrojach i pokazała, że czytanie może być nie tylko wartościową formą spędzania czasu, ale także świetną okazją do integracji i wspólnej zabawy. Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie oraz aktywny udział w tym wydarzeniu.Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas z książką zachęci wszystkich do jeszcze częstszego sięgania po lekturę – nie tylko od święta.

            • 🌳📖 Akcja „Pusta Klasa” w klasie 2e ☀️😊

            • Klasa 2e po raz pierwszy wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Pusta Klasa”. Tego dnia zamiast uczyć się w szkolnej sali, przenieśliśmy zajęcia na świeże powietrze.

              Podczas zajęć terenowych szukaliśmy śladów zwierząt, rozpoznawaliśmy drzewa rosnące w szkolnym ogrodzie i wokół szkoły oraz obserwowaliśmy owady. Przygotowaliśmy dla nich małe domki, a także poszukiwaliśmy ich naturalnego pożywienia.

              Nie zabrakło również zadań edukacyjnych. Obliczaliśmy obwody figur, tworzyliśmy alfabetyczny spis znalezionych okazów oraz wykonywaliśmy zadania przygotowane przez Wiewiórkę.

              Wszystkie zadania wymagały dobrej współpracy, wzajemnej pomocy i zaangażowania. Dzięki pracy zespołowej udało nam się osiągnąć wyznaczone cele i wspólnie cieszyć się z sukcesów.

              Był to dzień pełen ciekawych doświadczeń, nauki i dobrej zabawy. Z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

               #dzienpustejklasy2026

            • 🧪🔬 Warsztaty chemiczne 🔬🧪

            • Klasa 1c uczestniczyła w warsztatach chemicznych 👩‍🔬👨‍🔬. Tematem zajęć była fluorescencja ✨ – zarówno ta występująca w naturze 🌿, jak i wykorzystywana przez człowieka 🏭.

              Uczniowie nie tylko poznali ciekawe właściwości tego zjawiska 📚, ale również samodzielnie wykonali doświadczenia 🧪, wykorzystując zjawisko fluorescencji ✨🔦.

              To była świetna okazja do nauki poprzez praktykę, obserwację i eksperymentowanie! 😊

            • 🌿🌳 Leśna Banda – warsztaty przyrodniczo-integracyjne 🌲🍃 – klasa 3B 🏕️

            • 🌱 Leśna Banda to cykl czterech warsztatów terenowych, podczas których dzieci poznają otaczający świat wszystkimi zmysłami 👀👂👃✋, uczą się korzystać z zasobów natury 🌿 oraz wykorzystywać je do przetrwania 🧭🔥.

              👏 Klasie 3B udało się przejść przez wszystkie cztery etapy i pomyślnie zdać egzamin! 🏅🎉

              🌞 W minioną środę, podczas czwartego spotkania, uczniowie wykonywali w grupach ciekawe zadania 🤝. Ich wyzwaniem było m.in. rozpalenie ogniska bez zapałek 🔥🪵 oraz przygotowanie naparu z liści mięty 🌿, porzeczki 🍃 i owoców czereśni 🍒☕.

              💪🌟 Wszystkie zadania wykonali na medal i otrzymali odznaki Leśnej Bandy 🏅🌲. To była niezapomniana przygoda.

            • 🌿✨ MAKIETA TAJEMNICZEGO OGRODU ✨🌿

            • PROJEKTOWO NA JĘZYKU POLSKIM

              -tworzymy makietę

              TAJEMNICZEGO OGRODU

              Uczniowie klasy Va i Vc podczas lekcji języka polskiego realizowali projekt związany z lekturą „Tajemniczy ogród” autorstwa Frances Hodgson Burnett. Zadaniem dzieci było wykonanie makiety przedstawiającej ogród opisany w książce oraz przygotowanie zaproszenia na jego uroczyste otwarcie.

              Praca przebiegała w kilku etapach. Najpierw uczniowie przypomnieli sobie najważniejsze wydarzenia oraz opisy miejsc występujących w lekturze. Następnie, pracując w 2-3 osobowych zespołach, planowali wygląd swoich makiet, dobierali materiały i rozdzielali zadania. Powstały niezwykle pomysłowe projekty pełne kwiatów, alejek, drzew ,zwierząt ,ptaków oraz charakterystycznych elementów ogrodu odkrytego przez Mary Lennox.

              Podczas zajęć dzieci  wykazały się kreatywnością, umiejętnością współpracy oraz dużym zaangażowaniem. Starannie wykonane makiety pozwoliły im lepiej zrozumieć atmosferę i przesłanie lektury. Dodatkowym zadaniem było napisanie zaproszenia dla mieszkańców  Misselthwite Manor na otwarcie tajemniczego ogrodu. Uczniowie zwrócili uwagę na poprawną budowę tej formy wypowiedzi oraz zastosowanie odpowiednich zwrotów grzecznościowych.

              Lekcja była doskonałą okazją do połączenia wiedzy literackiej z działaniami praktycznymi. Efekty pracy uczniów zachwyciły zarówno kolegów i koleżanki z klasy, jak i nauczyciela. Dzięki wspólnej pracy tajemniczy ogród ponownie ożył, rozwijając wyobraźnię młodych czytelników i zachęcając do sięgania po wartościową literaturę.