• Aktualności

      • KONKURS "OZDOBA WIELKANOCNA" ROZSTRZYGNIĘTY

      • Na początku marca ogłoszono konkurs na najładniejszą ozdobę wielkanocną, którą można było wykonać dowolną techniką plastyczno-techniczną. Konkurs zaadresowano do  uczniów klas 0-3.

       Wszystkie prace, które dostarczono przed świętami wielkanocnymi były niepowtarzalne, oryginalne i wykonane z niezwykłą starannością i estetyką.

       Przez 2 dni uczniowie , rodzice oraz pracownicy szkoły mogli oddać głos na ozdobę , która najbardziej im się podobała.

       Najwięcej głosów oddano na ozdobę Martyny Kozikowskiej z klasy 1g, która uzyskała 56 głosów  , pozostałe prace były oceniane pod względem wkładu włożonego w pracę, pomysłowości oraz estetyki wykonania. W każdej grupie wiekowej wyłoniono zwycięzców;

       W klasach 1 ;

       1 miejsce zajęła Pola Głogowska z  klasy 1g

       2 miejsce- Kinga Miotk oraz Alicja Janowicz obydwie dziewczynki z klasy 1h

       3 miejsce-Jan Nosek oraz Dominika Klaist z klasy 1g

       wyróżnienia w klasach pierwszych otrzymali ;

       Antonina Kołakowska z klasy 1i  oraz Nikodem Chwesiuk z klasy 1b

       W klasach 2 ;

       1 miejsce zajęła -Kornelia Selewska z klasy 2h

       2 miejsce -Wiktor Klechowicz z klasy 2h oraz Iga Kramarz z klasy 2g

       3 miejsce- Tymoteusz Smolarek z klasy 2h,

       wyróżnienia w klasach 2 otrzymali ;

       Hania Szynszecka z klasy 2h, Izabela Uzarewicz z klasy  2g oraz  Jakub Hirsz z klasy 2a

       W klasach 3;

       1 miejsce zajęła Jagoda Wilczewska z klasy 3b

       2 miejsce zajęła Maria Krzak z klasy 3a

       3 miejsce zajęła Zuzia Koniarek z klasy 3a

       Wyróżnienie otrzymał także Julek Polak z grupy 0b.

       Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz upominki, niektórzy odebrali nagrody przed świętami, pozostałe dzieci otrzymają nagrody w tym tygodniu.

       Dziękuję wszystkim za udział w konkursie, a zwycięzcom gratuluję!!

       Ewa Dzienisz

        

      • Przedstawienie "Wielkanocne Kurki "w wykonaniu uczniów klasy 2h

      • 27 marca przed świętami wielkanocnymi uczniowie klasy 2h wystąpili w sali teatralnej przed swoimi kolegami i koleżankami z pozostałych klas 2 w przedstawieniu "Wielkanocne kurki". Celem przedstawienia było przybliżenie uczniom zwyczajów i tradycji wielkanocnych.

       Uczniowie przygotowywali się do  występu od początku marca, ucząc się wierszy, piosenki, tańca oraz wykonywali dekoracje na przedstawienie.

       Podczas występu  nie zabrakło wielkanocnych kurek, kurczaków, kogutów, był też jak na Wielkanoc przystało zając , który malował i roznosił jajka oraz  baranek, który biegał po łące dzwoniąc dzwoneczkiem .
       Na  koniec przedstawienia w kolorowym , paradnym wózku dyngusiarze przywieźli pistolety z wodą i niektóre dziewczyny zostały oblane  zgodnie z tradycją świąteczną.

       Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało, dziękuję rodzicom za przygotowanie przebrań dla dzieci na tę okazję.

       Ewa Dzienisz

      • „Płazy i gady Polski” - warsztaty przyrodnicze.

      • Dnia 27.03.2024 r. uczniowie klasy 7d uczestniczyli w bezpłatnych warsztatach przyrodniczych. Młodzież podczas zajęć poznała specyfikę  grup kręgowców: płazów i gadów. Uczniowie dowiedzieli się w jakich środowiskach żyją,  jakie mają wymagania do szczęśliwego życia, w jaki sposób się rozmnażają oraz jakie sytuacje są dla nich zagrożeniem(szczególnie ze strony ludzi). Wiedzą też, dlaczego jaszczurki odrzucają ogon – jest to  forma obrony przed drapieżnikiem.

       Podczas prezentacji słuchacze dowiedzieli się, że WSZYSTKIE GATUNKI GADÓW I PŁAZÓW SA POD OCHRONĄ W POLSCE.  Z niedowierzanie wysłuchali głosów poszczególnych gatunków płazów.

       Młodzież poznała jak rozpoznać poszczególne gatunki po ich cechach charakterystycznych. Kształt głowy, kolorystyka, kształt źrenicy oka, ułożenie rezonatorów czy też palców w odnóżach. Mamy nadzieję, że uczniowie klasy 7d nie pomylą żmij zygzakowatej z padalcem, rzekotki drzewnej z ropuchą zieloną. A  gdy usłyszą tajemnicze głosy na wiosnę, będą wiedzieli, że to płazy nawołują się do rozmnażania.

       Na zakończenie spotkania chętni uczniowie mogli wziąć na ręce i pogłaskać węża zbożowego oraz podziwiać traszkę marmurkową. Okazy hodowane przez pana Tomka-prowadzącego warsztaty. Gatunki „zagraniczne”, gdyż pamiętamy WSZYSTKIE PŁAZY I GADY W POLSCE SĄ CHRONIONE-nie można ich hodować, łapać, przetrzymywać (AB)

       Warsztaty prowadzone są w ramach projektu „bezOGRÓDEK o bioróżnorodności”, który CIEE realizuje w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

      • Zdrowo i wesoło

      • Zdrowe posiłki nie muszą być nudne - o tym przekonują prace uczniów wykonane na lekcjach techniki, którzy wykonali zabawne figurki z jaj. Takie zabawne śniadanie każdy chciałby mieć na talerzu.

      • W sobotę 6.04.2024 r. odbędzie się zbiórka surowców wtórnych w godzinach 9:00-12:00

      • Kontener będzie postawiony przy wiacie śmietnikowej - przy wejściu do kuchni(przy zadaszonym stojaku na rowery)-w tym miejsce będziemy przyjmować surowce.

        

       Tego dnia będziemy odbierać:

       * ZŁOM

       * PLASTIKOWE NAKRĘTKI

       * BATERIE

       * ELEKTROODPADY

        

       Innych odpadów nadal nie przyjmujemy. Wciąż czekamy na zmianę decyzji dotyczącej odbioru innych surowców.

       Zapraszamy

      • Wielkanocna wymiana listów z niemiecką szkołą

      • Kolejny już raz grupa uczniów z klas siódmych i ósmych wzięła udział w projekcie wymiany listów i kartek świątecznych z niemiecką szkołą Albert-Einstein-Gymnasium w Hameln. Każdy z uczestników projektu dostał przydzielonego partnera, dla którego miał za zadanie przygotować kartkę z życzeniami i/lub list w języku niemieckim lub angielskim. Gotowe listy zostały wysłane w jednej przesyłce na adres szkoły. W zeszły piątek paczka z Niemiec dotarła do nas i podczas spotkania na długiej przerwie listy i kartki zostały rozdzielone wśród uczniów. Wiele emocji wywołało otwieranie i czytanie swoich listów... Nasze listy również dotarły już do Hameln, jednak niemieccy uczniowie przeczytają je dopiero po Wielkanocy - u nich ferie wielkanocne rozpoczęły się już 18 marca.

       Dziękuję wszystkim uczniom za udział w projekcie i liczę na kontynuację wymiany listów na Boże Narodzenie. Gymnasium w Hameln jak i nauczyciel koordynujący akcję, pan Carsten Sturm, są jak najbardziej za, więc pewnie już w październiku zaczniemy przygotowania do kolejnej wymiany.

       Frohe Ostern!

      • Warsztaty przyrodnicze - „Budujemy budki lęgowe dla ptaków”

      • W piątek, 22.03.2024 r., uczniowie klasy 7C uczestniczyli w warsztatach przyrodniczych.  Pomimo  mżawki udało nam się zbudować i umieścić na drzewach cztery budki dla ptaków.

       Na początku warsztatów uczniowie zostali zapoznani dlaczego, gdzie i jak należy zawieszać budki lęgowe. Poznali tryb życia ptaków oraz sposoby wyboru miejsca na ich lęgi. Dowiedzieli się dlaczego na danym terenie powinno się pomóc ptakom (wieszając budki) a w innym terenie nie ma takiej potrzeby.

       Uczniowie poznali zasady prawidłowego zaprojektowania budki (dla wybranego  gatunku ptaka):

       •  wzmocnienie otworu wejściowego blachą, aby dzięcioły nie rozkuły otworu;
       •  BRAK patyczka przy wejściu do budki, aby nie ułatwiać drapieżnikom dostania się do piskląt; 
       • spadzisty dach, aby spływała woda deszczowa;
       • budki lęgowe powinny być sprawdzane, kontrolowane i czyszczone jesienią -po odbytych lęgach - dlatego ściana przednia jest otwierana.

       Po części teoretycznej przedstawionej przez pana Marcina-pracownika Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku, ornitologa, obrączkarza, przyrodnika, młodzież przystąpiła do części praktycznej warsztatów.

       Uczniowie pracując w czterech grupach mieli  zadanie odpowiednio dopasować  ścianki i zbić gwoździami budkę.  Początkowo prace szły niemrawo, ponieważ drewnianych części było sporo, a pomysły na budowę różne.

       Jednak po chwili prace nabrały rozpędu i wkrótce piękne, nowe mieszkania dla ptaków zostały ukończone. Na każdej budce zostało przymocowane duże logo naszej szkoły przygotowane przez Polę z 8C i Weronikę 7E.

       Budki zostały przymocowane do czterech drzew na terenie przy kościele w Baninie.

       Teraz z niecierpliwością będziemy oczekiwać kiedy ptasi lokatorzy wprowadza się do nowych mieszkań. Uczniowie stali się „ptasimi deweloperami”. (AB)

      • Kino Niemieckie - wiosenne podsumowanie

      • Trwa projekt filmowy Kino Niemieckie. W roku szkolnym 2023/2024 chętni uczniowie z klas 7-8 (ale też i paru szóstoklasistów) raz w miesiącu uczestniczą w wieczornym seansie filmowym, na którym to prezentowany jest młodzieżowy film niemieckiej produkcji. Grupa ósmoklasistów zaangażowana w projekt pomaga w organizacji każdego seansu: uczniowie szykują i rozwieszają plakaty informujące o zbliżającym się seansie, robią zakupy na pokazy (napoje, przekąski) jak i również szykują i sprzątają salę przed i po filmie. 

       Po każdym z seansów odbywa się krótka dyskusja na temat problematyki filmu. W styczniu obejrzeliśmy film "Była sobie dziewczynka", w lutym "Krokodyle", a w marcu "Przyjaciel od serca". Niektóre z filmów były ciekawe i wzbudziły sporo emocji, inne mniej, z różnych powodów, które padły podczas pofilmowej dyskusji. Podczas marcowego seansu mieliśmy dodatkowy poczęstunek - pizzę ufundowaną przez Stowarzyszenie Edukacja Plus Integracja za co serdecznie dziękujemy.

       Przed nami jeszcze (lub: już tylko) trzy seanse filmowe.

      • Warsztaty wielkanocne

      • We wtorek 19 marca uczniowie klas 2 oraz klasy 4 wzięli udział w warsztatach wielkanocnych, które poprowadziły panie z Centrum Zajęć Kreatywnych.

       Dzieci wykonywały stroiki wielkanocne, samodzielnie sadząc żywe wiosenne kwiaty takie jak bratki i cebulki narcyzów, dowiedziały się też jak należy dbać o te rośliny. Oprócz stroików niektóre klasy wybrały warsztaty farbowania koszulek metodą diy. Dzieci samodzielnie składały następnie farbowały różnymi kolorami koszulki dla siebie, efekty były zaskakujące.

        

       Ewa Dzienisz

      • Wyniki szkolnego konkursu plastycznego „Najpiękniejsze Pisanki i kraszanki”

      • W tegorocznym konkursie szkolnym na „Najpiękniejszą pisankę i kraszankę„  wzięły udział 42 osoby.  Złożone prace były niezwykle piękne, różnorodne, pomysłowe i bardzo starannie wykonane. Każda z nich była dziełem wyjątkowym i niepowtarzalnym, gdyż uczniowie wykonali je różnymi technikami z niezwykłą starannością.Komisja miała spory kłopot w wyłonieniu laureatów. Przy ocenie pod uwagę brano przede wszystkim kreatywność, oryginalność, walory artystyczne i estetyczne oraz pracę włożoną w wykonanie pracy.

       Oto wyniki:

       Klasy I-III

       I miejsc

       1. Paszki Agata  IIa
       2. Stacewicz Lena   Ic
       3. Cichaczewska  Anastazja  Ie
       4. Lidzbarski Mikołaj  Ie
       5. Jankowski Nikodem  Ig

       II miejsce

       1. Górecka Julia  Ij
       2. Marosik  Jessica  IIf
       3. Hirsz Jakub  IIa
       4. Wojtaszuk Hanna  IIId
       5. Wąs Anna  IIId

       III miejsce

       1. Michalska Antonina  Ic
       2. Bolin Nicola  Id
       3. Kosik Nikola Ie
       4. Jeglińska Natalia IIa
       5. Stojek Adam  If
       6. Smolarek Tymoteusz  IIh

       Klasy IV-VIII

       I miejsce 

       1. Molus Katarzyna  IVf

       II miejsce

       1. Lademann Alicja  IVb
       2. Górecki Michał  IVe

       III miejsce

       1. Orłowska Agata  IVf

       Reszta uczestników otrzymała wyróżnienie.

       Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie GRATULUJEMY!!!

       Nagrody zostaną wręczone na lekcjach religii.

       Prace wyłożone na wystawie konkursowej można już zabrać do domu.

        

       Dziękujemy

       Nauczyciele religii

        

      • Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej w koszykówce chłopców

      • Za nami pierwszy etap koszykarskich zmagań w ramach Igrzysk dzieci oraz młodzieży. Nasze drużyny wystartowały ze zmiennym szczęściem w dwóch kategoriach wiekowych, klasy 4-6 i 7-8. Młodsi chłopcy zajęli 3 miejsce na zawodach rozgrywanych w Przyjaźni, natomiast starsza grupa wygrała zdecydowanie turniej rozgrywany w naszej szkole i awansowała do kolejnego etapu rozgrywek. Życzymy powodzenia na szczeblu powiatowym.

      • Warsztaty gipsowe w Oddziale Przedszkolnym

      • Warsztaty gipsowe z Panią Beatą Jegorow to dynamicznie i kreatywnie spędzony czas! Każde dziecko wyrabiało masę gipsową i przelewało ją do foremek, a po zastygnięciu - wyjmowało odlewy i zanosiło je do sali lekcyjnej, gdzie z kolei będą malowane i wykorzystane na upominki dla najbliższych. Samodzielna praca dzieci sprawiła, że wszyscy opuszczali zajęcia dumnie oraz z uśmiechem na twarzy.

       Dziękujemy za to spotkanie :)