W piątek, 15 marca, odbył się wieczór integracyjny z grami planszowymi dla uczniów klas 7-8. Jak nazwa wskazuje, ideą tego spotkania było poznanie się z jak największą ilością osób podczas szybkich rund gier planszowych, trwających w naszym przypadku po 20min. Przy herbacie i czymś słodkim oraz podczas grania w różne ciekawe planszówki i gry karciane wieczór upłynął błyskawicznie. Grupa uczestnicząca w akcji wyraziła dużą chęć na powtórzenie wieczoru, tak więc na pewno jeszcze w najbliższych miesiącach zorganizujemy drugą edycję Speed Friendingu.
Akcja Speed Friending
- 5
Wycieczka do Poznania
Na początku marca grupa ósmoklasistów pod opieką pani Czajkowskiej, pani Burdzanowskiej i pani Kunikowskiej udała się pociągiem na wycieczkę do Poznania. Naszym celem było zapoznanie się z historią oraz najciekawszymi miejscami miasta. Pierwszego dnia, po zostawieniu bagaży w hostelu, udaliśmy się do Ośrodka Kultury Austriackiej znajdującego się obok Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Tam dzięki uprzejmości pani Aleksandry Wiśniewskiej, pracownika tego miejsca, wzięliśmy udział w zajęciach poświęconych kulturze, historii i geografii Austrii. Mogliśmy też spróbować prawdziwego Apfelstrudel oraz wypić herbatę i dzięki temu poczuć się przez chwilę jak w prawdziwej wiedeńskiej kawiarni...
W sobotę, drugiego dnia naszej wycieczki, podczas dwugodzinnego spaceru po mieście z przewodnikiem zobaczyliśmy najważniejsze historyczne punkty Poznania. Następnie uczestniczyliśmy w grze terenowej "Wyścig Powstańców" nawiązującej do powstania wielkopolskiego. To dopiero były emocje! Podzieleni na trzy oddziały ruszyliśmy z mapą i kartami z zadaniami w ręku w miasto, by jak najszybciej odnaleźć zaznaczone na mapie posterunki i punkty strategiczne, rywalizując z pozostałymi grupami o zwycięstwo. Po wszystkim, zmęczeni, ale zadowoleni, udaliśmy się na obiad.
To jednak nie był jeszcze koniec atrakcji, bo czekała na nas wizyta w Centrum Szyfrów Enigma. Tam, wyposażeni w audioprzewodniki, mogliśmy zapoznać się z historią tej maszyny szyfrującej.
W niedzielę, przed odjazdem, uczestniczyliśmy jeszcze w warsztatach rogalowo-koziołkowych w Muzeum Rogalowym. Podczas zajęć - okraszonych dużą dawką humoru - poznaliśmy elementy gwary poznańskiej, zobaczyliśmy prosto z okien wychodzących na ratusz słynne poznańskie koziołki i przede wszystkim usłyszeliśmy historię rogali świętomarcińskich, a także mogliśmy wziąć udział w ich przygotowaniu i na koniec ich spróbować.
Miłym punktem wycieczki były również wieczorne spacery po pięknie oświetlonym mieście, ale też samodzielne szykowanie posiłków w hostelowej kuchni - dla niektórych był to pierwszy taki pobyt w hostelu, czy też nawet podróż pociągiem dalekobieżnym :)
Pogoda również nam dopisała. W planach mamy kolejny wyjazd - zobaczymy , czy się uda.
26
Podróż do Krainy w Kratę
Choć pogoda była iście w kratkę, w sobotę 16 marca uczniowie w ramach nauki języka kaszubskiego wyruszyli w daleką podróż do wspaniałej krainy domów szachulcowych w Swołowie koło Słupska, gdzie corocznie odbywa się święto gęsiny.
Choć słońce nas nie przywitało, to atmosfera nadchodzących świąt wielkanocnych odczuwalna była w wiejskim powietrzu. Uczniowie mieli możliwość wykonania kraszanek tradycyjną metodą i wysłuchania Pani etnograf, która opowiadała o barwnikach naturalnych, starych metodach wykonania pisanek i ich historii w pomorskiej tradycji.
Kolejną atrakcją było odwiedzenie gospodarstwa i oglądanie gospodarskich zwierząt. Największą radość sprawiło dzieciom oglądanie maleńkich kilkudniowych jagniąt, gęsi i koni. Mieli też okazję zobaczyć stare sprzęty rolnicze, których dziś nie zobaczy się w żadnym gospodarstwie.
Zwieńczeniem wyprawy było wspólne gotowanie zupy kartoflanej i zajadanie tradycyjnych racuchów. Na koniec były zakupy w sklepiku muzealnym i długa droga do domu. Na pewno tam jeszcze wrócimy!
1
Wycieczka klas 2 do Teatru Miniatura
W środę 13 marca uczniowie klas 2h, 2g oraz 2f z wychowawczyniami wybrali się do Teatru Miniatura na musical pt "Bajka o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi"
Obejrzeliśmy muzyczną opowieść o podróży jako metaforze życia na podstawie książki francuskiego autora Pierra Gripariego. Książę Pipo wyruszył w podróż z wiernym koniem Pipo – trafił do wnętrza wulkanu, spotkał czarownice i czarodziejki, smoka, a nawet Białego Szczura – a po drodze uczył się siebie, życia i relacji.
Akcja przedstawienia działa się w kulisach cyrku, a poza aktorami Teatru Miniatura na scenie zobaczyliśmy dzieci, które brały udział w rocznym cyklu warsztatów wokalnych i choreograficznych, oraz akrobatę Sergiusza Regenta i dziesięcioletnią gimnastyczkę Zofię Perfikowską.
„Bajka o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi” to udany musical dla dzieci, ale i dla starszych widzów. Reżyserka spektaklu zabrała nas do świata wyobraźni, w którym nie brakuje humoru i emocji, nieoczekiwanych przygód, baśniowych postaci i elementów cyrkowego widowiska.
Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało. Na widowni oprócz radości, podziwu i zdziwienia na zakończenie rozległy się gromkie brawa.
Ewa Dzienisz
Podium Antka Wiśniewskiego w Mistrzostwach Regionu Północnego w judo!
W minioną sobotę w Gdańsku odbyły się Mistrzostwa Regionu Północnego w Judo. Spośród zawodników z 39 klubów wyłoniono najlepszych judoków.Nasz uczeń Antek Wiśniewski z klasy 6a wywalczył brązowy medal zostając II vice mistrzem regionu! Gratulujemy!
Dzień Świętego Patryka
Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 w Szkole Podstawowej w Baninie
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Jego głównym celem jest propagowanie odpowiedzialnego korzystania z zasobów dostępnych w sieci, dbanie
o cyfrowe bezpieczeństwo oraz unikanie potencjalnych zagrożeń wynikających z korzystania z Internetu.
W naszej szkole od wielu lat DBI staje się okazją do przybliżenia problematyki bezpieczeństwa on-line. To także czas, który wykorzystujemy na promocję pozytywnego wykorzystania Internetu.
W tym roku 6 lutego został wybrany na dzień ogólnopolskich inicjatyw dotyczących cyfrowego bezpieczeństwa.
Z uwagi na termin ferii zimowych, w naszej szkole kampanię promującą odpowiedzialne korzystanie z sieci zrealizowaliśmy od 19 lutego, aby przez cały tydzień działać pod hasłem Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!
Inicjatywy promujące bezpieczeństwo w sieci realizowane w naszej szkole:
- zerówki - wspólne oglądanie filmów animowanych dotyczących bezpiecznego zachowania w sieci
- klasy 1-3 - na podstawie obejrzanych filmów, nauczyciele przeprowadzili pogadanki na temat bezpiecznych zasad korzystania z Internetu; uczniowie w grupach wykonali prace w postaci haseł, plakatów, komiksów.
Dla chętnych uczniów z klas 1-3 również zorganizowany został konkurs plastyczny na wykonanie plakatu na temat Bezpieczeństwo w sieci
- klasy 4-6 - wykonały infografiki w postaci zakładek do książek w programach graficznych, takich jak Canva, Paint oraz zagrali w grę Wieża Skarbów, z której dowiedzieli się w jaki sposób zabezpieczyć swój komputer przed hakerami
- klasy 7-8 - zagrały w grę Escape Room, gdzie nagrodą są dane statystyczne na temat korzystania z Internetu wśród młodzieży
Warsztaty profilaktyczne zostały przeprowadzone w klasach 4, przez Panie z Centrum Informacji Konsumenckiej. Uczniowie podczas zajęć rozmawiali o bezpieczeństwie w sieci i o zagrożeniach czyhających na uczniów w Internecie pod hasłem Klikaj z głową.
Do udziału zapraszamy również Rodziców naszych uczniów i zachęcamy ich do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi np.: fachowymi poradnikami dostępnymi na stronie internetowej projektu:
https://www.saferinternet.pl/pakiety-edukacyjne/dla-doroslych.html3klasa 0
2klasy 1-3
klasy 4-6
klasy 7-8
Klasa 0f gości "ANTONÓWKI z Banina"
8 marca odwiedziły nas "Antonówki z Banina", czyli Pani Ania Borowicz z uczennicami klasy 3c: Laurą, Mają i Hanią. Spotkanie było niezwykłą lekcją przyrody, która uwrażliwiła nas na ekologiczne podejście do życia. Rozmawialiśmy o roli drzew owocowych w naszym otoczeniu i o tym, że warto je sadzić. Ich obecność daje nam szczęście, a widok - poprawia nasz nastrój i przedłuża młodość :)
Dzięki naszym Gościom i Ogólnopolskiemu Projektowi "Tradycyjny Sad", w przyszłości będziemy mogli cieszyć się świeżymi i zdrowymi owocami ze szkolnego sadu. Czyż to nie cudowna wiadomość?
Dziękujemy za podzielenie się z nami swoją wiedzą,
Uczniowie klasy 0f wraz z wychowawcą
5
Muzyczne Wyzwanie Chrumasa
Z przyjemnością informujemy, że ruszyła II edycja Plebiscytu „Muzyczne Wyzwanie Chrumasa”!
Zwracamy się z prośbą o poinformowanie uczniów, będących beneficjentami „Programu dla szkół”, o możliwości udziału w wyjątkowym projekcie, w którym mogą zaprezentować swój talent wokalny, instrumentalny i literacki.
Aby zgłosić się do uczestnictwa w zabawie, należy przesłać autorski utwór promujący zdrowe nawyki żywieniowe, spożywanie owoców, warzyw oraz produktów mlecznych w terminie do 1 kwietnia 2024 r. za pomocą formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie:
https://www.wyzwaniechrumasa.org/formularz/
Autorzy sześciu najlepszych piosenek będą mieli możliwość współpracy z profesjonalnymi twórcami: trenerem wokalnym i producentem muzycznym, w trakcie nagrań w studiu telewizyjnym, a zwycięzcę – wyłonionego w drodze głosowania online – poznamy 12 czerwca br. podczas premiery w Warszawie. Przewidziane jest także wyróżnienie za najlepszy tekst utworu.
Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z regulaminem plebiscytu:
https://www.wyzwaniechrumasa.org/regulamin/ i zachęcamy do zapoznania się z utworami Laureatów z 2023 roku: https://www.wyzwaniechrumasa.org/odcinki/odcinki-2023/
Serdecznie zapraszamy do udziału i czekamy na zgłoszenia!
Teatr w klasie 2h
Uczniowie klasy 2 h w ramach lekcji związanych z teatrem
na zajęciach plastyczno- technicznych samodzielnie wykonywali pacynki. Dzieci przyszywały kolorowe włosy z włóczki, oczy z guzików oraz ozdabiały swoje pacynki różnymi dodatkami. Po skończonej pracy nasza sala zamieniła się w teatr lalkowy, w którym wystąpiły wykonane przez dzieci pacynki, a uczniowie byli reżyserami spektakli .
Było bardzo wesoło i twórczo , po występach były brawa dla artystów.
Ewa Dzienisz
1
Przy szkole powstanie sad z tradycyjnymi odmianami jabłoni
„TRADYCYJNY SAD” jest ogólnopolskim konkursem grantowym, który ma na celu szerzenie wiedzy na temat starych odmian drzew owocowych.
Nasza szkoła przystąpiła do projektu . 9 uczniów z klas młodszych już działa. Wykonujemy wyznaczone zadania-wybór terenu, sprawdzenie pH gleby, kosztorys zakupów. Zbieramy informacje o starych/ tradycyjnych gatunkach drzew owocowych.
Na terenie szkoły odbył się apel, prezentacja projektu (przy sekretariacie) oraz w jednej Zerówce.
Czekamy na decyzję przyznania grantu i z niecierpliwością na wiosnę, aby posadzić NASZE JABŁONIE.(AB)
Pozdrawiamy
ANTONÓWKI Z BANINA
8
Radio Kaszëbë
W miniony piątek uczniowie z klasy 2d odwiedzili regionalną stację Radio Kaszëbë. Podczas wizyty dzieci mogły zapytać o tajniki pracy, oraz jak należy przygotować się do pracy dziennikarza w terenie. Dzięki uprzejmości pracujących tam osób, dzieci mogły zobaczyć i dotknąć przyrządów, konsoli i mikrofonów, które na co dzień służą radiowcom do nagrywania i nadawani ciekawych audycji.
Dzieci miały nawet wejście na żywo w porannej audycji, mogły powiedzieć coś od siebie oraz pozdrowić najbliższych i słuchaczy Radia.
Anna Paracka
Małgorzata Górczyńska
2
DZIEŃ KOBIET
WWF Błękitny Patrol. Bałtyckie foki.
W dniu 7.03.2024r wszyscy uczniowie klas VI i VII uczestniczyli w spotkaniu w wolontariuszami WWF Błękitny Patrol.
Trzy wolontariuszki równolegle poprowadziły po 5 spotkań. W spotkaniu wzięło udział ponad 300 uczniów.
Uczestnicy spotkań poznali zasady działalności Błękitnego Patrolu. Dowiedzieli się jakie gatunki ssaków żyją w Bałtyku(foki i morświn) Nauczyli się odróżniać poszczególne gatunki. Poznali, jak rozpoznać fokę zdrową i fokę wymagającą pomocy. Wiedzą, że do foki odpoczywającej na plaży NIE MOŻNA SIĘ ZBLIŻAĆ, nie można jej straszyć, zaganiać do wody, podchodzić z psem—takie działania mogą się skończyć śmiercią foki lub bolesnym pogryzieniem człowieka.
Uczniowie dowiedzieli się także co należy zrobić, gdy spotkają fokę na plaży—ZADZWONIĄ do Błękitnego Patrolu lub do Stacji Morskiej w
Uczniowie znają tajemnice szczeniaków i cielaków. Wiedzą kiedy się rodzą i w co „są ubrane”, jak długo ssą mleko matki i kiedy stają się samodzielne.
Sprawdzenie zdobytej wiedzy -to odpowiedzi na pytania w Quizie oraz rozwiązanie krzyżówki. Uczniowie otrzymali broszurki z informacjami o fokach.
Dziękujemy wolontariuszkom za fachowe przekazanie ciekawych i wartościowych informacji o ssakach Bałtyku (AB)
8
Etap II Konkursu na projekt maskotki szkolnej
Zakończył się pierwszy etap konkursu na projekt maskotki szkolnej. Samorząd Uczniowski wyłonił 4 prace, które wezmą udział w dalszym głosowaniu. Do 15 marca na godzinach wychowawczych uczniowie klas 1-8 będą mogli zagłosować na najlepszy ich zdaniem projekt. Po zliczeniu wszystkich punktów ogłosimy zwycięzcę.
Zapraszamy do galerii zdjęć. Poniżej również imiona i uzasadnienie zgłoszonego projektu:
PRACA NR 1: Herbem Kaszub jest czarny gryf w koronie, patronem szkoły ks. prałat Józef Bigus, który w czasie II wojny światowej wykazał się odwagą i siłą. Złączyliśmy w projekcie cechy takie jak odwaga, siła i nadaliśmy mu twarz gryfina. Chcielibyśmy, aby maskotka szkoły przypominała uczniom o bohaterstwie, sile i odwadze, a także o tym, że skrzydła są gryfinowi potrzebne do latania, tak jak im zdobywanie wiedzy – dzięki której będą mogły w przyszłości wznieść się na wyżyny i osiągnąć każdy założony sobie cel. Nazwa maskotki Gryfin witǒj (nawiązując do języka kaszubskiego i szkolnej życzliwości.
PRACA NR 2: Bigu – imię nawiązuje do nazwiska patrona szkoły, księdza Bigusa. Na koszulce jest jedynka, czyli numer jaki w przyszłości będzie miała szkoła. Na głowie maskotki jako czapka służy książka, kolorami nawiązująca do symboli szkolnych.
PRACA NR 3: Józk – tradycyjne kaszubskie imię nawiązujące do patrona szkoły i kultury regionu. Jest to młody gryf. Czarny gryf jest w herbie naszej gminy, wzór na skrzydłach i ogonie to kaszubski haft.
PRACA NR 4: Imię Bania nawiązuje do słowa, od którego pochodzi nazwa naszej wsi Banino. Sowa to symbol mądrości i jest wyhaftowana na szkolnym sztandarze.
Dyżury szkolnego rzecznika praw ucznia
Mistrzostwa szkoły w koszykówce chłopców klas 4-8
Za nami kolejna edycja mistrzostw szkoły w baskecie, impreza odbywała się w dwóch kategoriach wiekowych a w rolach głównych wystąpili : Sigmy, Marianki, Cwaniaki, Dzikie Kapibary, Maluszki, Agresywne Chihuahaua, Łowcy, Łatwy gong, Basket 4 fun. Młodzi koszykarze zaprezentowali bardzo dobre umiejętności koszykarskie, a także dużo ambicji w sportowej atmosferze. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy powodzenia w rozwijaniu swoich koszykarskich talentów.
Pasowania na czytelnika
- 22
Tour De Konstytucja
W dniu 4 marca 2024 roku na terenie naszej szkoły odbyły się warsztaty dla klas 8 w ramach Tour de Konstytucja „Siła Młodych-Most Pokoleń”.
Gościliśmy Prezesa Fundacji Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych Roberta Hojda, Panią Danutę Przywara - polską socjolog i działaczkę społeczną, w latach 2008–2021 prezeskę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz Annę Lewandowską z Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku
Po wstępie do naszego spotkania nasi ósmoklasiści zostali podzieleni na 3 losowo dobrane grupy. Każda z grup omawiała z opiekunem inny temat:
Grupa Roberta Hojdy omawiała patriotyzm, przyszłość Polski jaką młodzież widzi, w jakiej chcieliby żyć, rolę odpowiedzialnego obywatela. Prowadzący inspirował do aktywnego zaangażowania w życie społeczne naszego kraju
Grupa Anny Lewandowskiej pracowała wspólnie nad tematem migracji i trudności z jakimi spotykają się osoby zmuszone z różnych powodów do zamieszkania w innym kraju, ukazując ich wyzwania i potrzebę zrozumienia.
Grupa Danuty Przywary skupiła się na prawach człowieka i ich przestrzeganiu w kontekście młodych ludzi, ze szczególnym uwzględnieniem ich udziału w budowaniu sprawiedliwego społeczeństwa, w którym szanuje się prawa, wolność i godność drugiego człowieka.
Na koniec spotkania grupy połączyły się ponownie do wspólnego omówienia wszystkich tematów.
8
BAWIMY SIĘ W TEATR
Od poniedziałku rozmawialiśmy w klasie o teatrze, osobach związanych z teatrem oraz o tym, jak kulturalnie zachowywać się w teatrze. W czwartek wykonaliśmy pacynki ze skarpetek, którym zabrakło ich bliźniaczek. Przy okazji uczyliśmy się przyszywać guziki. Dużą trudność sprawiało nam również nawlekanie nici. Sami wymyślaliśmy ciekawe fryzury dla naszych skarpetkowych stworków. W piątek zamieniliśmy się w autorów i w grupach przygotowaliśmy role. Byliśmy także reżyserami swoich sztuk. Wreszcie nadszedł czas na zabawę w teatr. Każda grupa pokazała swoje przedstawienie zgromadzonej w klasie widowni. Wszystkie przedstawienia zostały nagrodzone gromkimi brawami, a na zakończenie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.
Klasa 2 F
8