• Aktualności

      • Nasza Szkoła też pamięta

      • Już kolejny raz wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji #szkolapamieta

       Nasi uczniowie wraz z nauczycielami religii i historii wybrali się w okoliczne miejsca pamięci, w których oddaliśmy cześć zasłużonym mieszkańcom naszej okolicy.

       Pamiętamy też o naszych dawnych nauczycielach, pracownikach szkoły, a szczególnie naszych koleżankach i kolegach, którzy za wcześnie przeszli na drugą stronę życia.

      • Trójmiejski Konkurs Literacki i Plastyczny "Wiwat Szymborska!"

      • Oliwski Ratusz Kultury wraz z Fundacją Wspólnota Gdańska zorganizował Trójmiejski Konkurs Literacki i Plastyczny "Wiwat Szymborska!". W sobotę 28 października odbył się finał obu konkursów, podczas którego poznano laureatów. Nauczycielka z naszej szkoły, Paulina Czajkowska, zdobyła wyróżnienie w kategorii literackiej za napisany limeryk.

      • Kino Niemieckie - jesienne podsumowanie

      • W ramach projektu Kino Niemieckie odbyły się już dwa seanse filmowe: we wrześniu oglądaliśmy film "Fala", w październiku "Goodbye Berlin". Oba filmy, choć zupełnie od siebie różne, wywołały sporo emocji. Uczniowie z klas 7-8, którzy uczestniczyli w projekcjach i pomagali w przygotowaniach, chętnie brali również udział w dyskusji na temat problematyki filmów. Opinie były czasem mocno zróżnicowane, rozmowy bardzo emocjonujące, ale atmosfera zdecydowanie pozytywna. Zapraszamy serdecznie uczniów klas siódmych i ósmych na kolejne seanse  - szczegółowe informacje będą pojawiać się na bieżąco na dzienniku i na plakatach na korytarzach szkolnych.

      • Mini wykopki

      • Na początku maja posadziliśmy ziemniaki i wysialiśmy nasiona rzodkiewek w drewnianych skrzynkach w szkolnym ogródku. Na początku czerwca wyrosły zielone roślinki.

       Pod koniec czerwca jedliśmy dobre rzodkiewki. Przez wakacje pani Danka i pani Maja podlewały

       nasze ziemniaki. Dziękujemy :)

       Pod koniec września poszliśmy na mini wykopki. Łopatką podkopaliśmy krzaczki ziemniaków.

       Wykopaliśmy i zebraliśmy sporo młodych ziemniaczków.

       Dziewczynki umyły bulwy i poprosiły panie w kuchni, aby przygotowały z nich frytki dla dzieci z kl. III a. Wypieczone frytki były pyszne. Dziękujemy pani Kasi i pani Ali :).

       Za udostępnienie skrzynek dziękujemy pani Ani :)

       Teraz dzieci wiedzą, że frytki przygotowuje się z ziemniaków :)

      • Bogactwo lasu zamknięte w słoiku

      • Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z pracami uczniów, którzy wzieli udział w  konkursie przyrodniczym "Bogactwo lasu zamknięte w słoiku". Miłego oglądania! 

      • Reprezentacja Szkoły w Badmintonie

      • W październiku 4 drużyny reprezentujące naszą szkołę wzięły udział w Mistrzostwach Gminy, w Mistrzostwach Powiatu a następnie w Półfinale Wojewódzkim w Badmintonie. 

       W dniu 10.10 w Chwaszczynie odbyły się Mistrzostwa Gminy. Drużyna starszych dziewcząt, drużyny starszych i młodszych chłopców zajęły I miejsce i zakwalifikowały się do Mistrzostw Powiatu. Drużyna młodszych dziewcząt zajęła II miejsce.

       W dniu 17.10 odbyły się Mistrzostwa Powiatu, na których po raz kolejny trzy nasze drużyny zajęły I miejsca i zakwalifikowały się do Półfinału Wojewódzkiego.

       W dniach 23 i 24.10 odbyły się we Władysławowie Półfinały Wojewódzkie, na których wszystkie drużyny zajęły czwarte miejsca. 

       Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za zaangażowanie.

       Dziękujemy trenerce Annie Kubiak, która spotkała się z reprezentacją naszej szkoły w niedzielę 08.10 i poprowadziła trening przygotowujący do mistrzostw. 

       Naszą szkołę reprezentowali:

       IGRZYSKA DZIECI DZIEWCZĘTA:

       1. Julia Szreder 6 d

       2. Wiktoria Plichta 6 d

       3. Glushchenko Varvara 6 c

       IGRZYSKA DZIECI CHŁOPCY:

       1. Marek Kubas 6 b

       2. von Mach Tymoteusz 6 b

       3. Dorian Dębiński 6 c

       IGRZYSKA MŁODZIEŻY DZIEWCZĘTA:

       1. Anna Nastały 7 d

       2. Oliwia Piastowska 8 c

       3. Milena Woźniak 7 d

       4. Laura Gosk 7 d

       IGRZYSKA MŁODZIEŻY CHŁOPCY:

       1. Jan Nastały 8 d

       2. Alan Łazarski 8 b

       3. Klaudiusz Formella 8 a

       4. Tymoteusz Wierski 8 a

      • Wycieczka do Osady Średniowiecznej w Sławutowie

      • Uczniowie uczący się języka kaszubskiego z klas I-III w sobotę 21 października 2023 r. wybrali się do Osady Średniowiecznej w Sławutowie. Pogoda niestety nie sprzyjała naszej wyprawie, ale nie ulegliśmy ulewie i niskiej temperaturze powietrza. Dotarliśmy do Sławutowa w godzinę - uroczej wioski na północy Kaszub.

       Na obrzeżach wsi znajduje się rekonstrukcja Osady Średniowiecznej z przełomu IX-X w. Przewodnicy ubrani w stroje z dawnych czasów opowiadali nam o życiu w grodach warownych i o panujących tam zwyczajach. Dowiedzieliśmy się jak dawniej rozwinięte było rzemiosło i jak wyglądało życie codzienne.

       Wzięliśmy udział w warsztatach. Lepiliśmy z gliny naczynia oraz piekliśmy podpłomyki, które mogliśmy spróbować z wyśmienitym dżemem owocowym. W labiryncie szukaliśmy zwierząt i zdobywaliśmy naklejki. Pomimo wielkich kałuż i różnych przeszkód, niektórym grupom udało się odnaleźć wszystkie zwierzęta. Wycieczka zakończyła się w sklepiku, gdzie prawie wszyscy zakupili ręcznie robione pamiątki.

       Do szkoły wracaliśmy przemoczeni, zmarznięci, ale jeszcze mieliśmy siłę na śpiewy w drodze powrotnej, oczywiście w języku kaszubskim.

                                                                                                                                          Anna Dawidowska

                                                                                                                                          Henryka Kolka

      • Robimy zdrowe kanapki

      • 23 października 2023 na 1 lekcji uczniowie klasy 2 h podjęli wielkie wyzwanie pod hasłem
       „Robimy pyszne, zdrowe kanapki”.
       Dzieci przyniosły do szkoły potrzebne produkty. Po starannym umyciu rąk i przygotowaniu
       stanowisk wszyscy razem zabrali się do pracy. Można śmiało powiedzieć, że zadanie
       wykonały doskonale. Kanapki nie tylko były smaczne, zdrowe, ale i pięknie ozdobione
       ogórkami, papryką, pomidorem, orzechami i innymi zdrowymi dodatkami. Były też kanapki z
       dżemem owocowym, pysznym miodem oraz jajkiem.
       Pamiętać należy, że najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie . Dzieci przy
       robieniu kanapek kształciły odpowiednie nawyki żywieniowe, rozwijały kreatywność,
       wyobraźnię oraz dbałość o higienę podczas sporządzania posiłków.
       Przygotowała : Ewa Dzienisz

      • Remiza przy Szkole Podstawowej w Baninie

      • Kolejna przyszkolna remiza może już gościć „dzikich” lokatorów. Tym razem działaliśmy na terenie Szkoły Podstawowej im. ks. prałata Józefa Bigusa w Baninie. Z pomocą uczniów stworzyliśmy przestrzeń przyjazną przyrodzie, z rodzimymi gatunkami i „stołówką” pełną dobra. Liczymy, że zaserwowane menu przyciągnie owady, ptaki, że spodoba się tam również płazom i drobnym ssakom. Mamy nadzieję, że stworzona zielona infrastruktura i schronienie dla płazów będą doskonałym punktem obserwacji dzikiej przyrody i pretekstem do zrealizowania lekcji biologii a uczniowie z chęcią będą tam zaglądać, bo, gdzie jak nie w terenie najlepiej uczyć się o tym jak działa świat istot żywych?

       To już nasza piąta szkolna remiza, w tym roku powstała dzięki dofinansowaniu ze środków własnych województwa pomorskiego.

      • Klasa II bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie "Europa i ja"

      • W roku szkolnym 2023/2024 klasa II i wraz ze swoim wychowawcą Marleną Wrocławską wezmą udział
       w Ogólnopolskim Projekcie "Europa i ja". W tym roku szkolnym poznamy bliżej Włochy. Zapoznamy się
       z symbolami narodowymi, ciekawymi miejscami, sławnymi ludźmi, tradycyjnym jedzeniem, roślinnością i zwierzętami, a także nauczymy się liczyć. Ponadto poprzez udział w Projekcie uczestniczy zdobędą nowe doświadczenia, rozwiną zainteresowania dotyczące Europy, wypromują swoją szkolną placówkę oraz nawiążą współpracę z innymi szkołami. Mamy nadzieję, że kiedyś w przyszłości nasi najmłodsi sami odwiedzą ten kraj i przekonają się jak wygląda w rzeczywistości. 

      • Zajęcia kulinarne w 0h

      • Dzięki życzliwości naszej kucharki pani Ani, grupa 0h miała okazję pobawić się w małych kucharzy.
       Z pomocą pani Ani dzieci tworzyły pyszne surówki marchewkowo – jabłkowe. Była to okazja do rozwoju zdolności manualnych, pogadanki o wartościach odżywczych. Całe zajęcia były dla dzieci wielką frajdą i miały charakter prozdrowotny.

      • Warsztaty bębniarskie

      • Uczniowie z klas 0-3 aktywnie uczestniczyli w warsztatach rytmiczno-bębniarskich z prezentacją instrumentów etnicznych, które poprowadził Pan Bogdan Kulik. W trakcie zajęć poznaliśmy instrumenty pochodzące z Afryki (bębny djembe, dundun, instrument Kalimba), Kuby (bębny conga), Peru (drewniany instrument perkusyjny cajon), Australii (didgeridoo, drumla), Szwajcarii (hang drum), Stanów Zjednoczonych (kazoo), Ameryki Południowej (drzewo deszczu). Kto wie, może w przyszłości będziemy grać na którymś z nich...

       To była niesamowita lekcja. Dziękujemy :)

      • I miejsce w Wojewódzkim Konkursie

      • Gratulacje z okazji osiągniętego wyniku dla uczennicy  klasy VIIIc- Poli Laskowskiej-Bureniusz.

       Pola zajęła I miejsce w Wojewódzkim Konkursie dla Uczniów Szkół Podstawowych: „Święty Jan Paweł II i Wielkie Tematy- kategoria- Plastyka-Edycja 2023 „Cywilizacja Życia”.

                                                                                                Życzymy dalszych sukcesów!!!

                                                                                                                     B.Rosińska

        

      • Talenciaki

      • Serdecznie dziękujemy wszystkim za dotychczasowo uzbierane "Talenciaki", których na dzień dzisiejszy udało się zebrać :8012 sztuk.

       Z tej puli zamówiliśmy i otrzymaliśmy już nagrody:

       1. Moduł Powietrze - walizka z pomocami edukacyjnymi - na zajęcia fizyki, - 5750 talenciaków

       2. Zestaw muzyczny grzechotki - dla najmłodszych uczniów na zajęcia z muzyki, -  600 talenciaków

       3. Mini wafle - klocki,  - 500 talenciaków