• Uczniowie klasy 7E w Zielonej szkole w Staniszewie.

• W dniach 6-10.05.2024 r. uczniowie z klasy 7E zdobywali wiedzę, integrowali się i wypoczywali w pięknych, majowych okolicznościach przyrody. Tereny wokół Staniszewa są niesamowicie wspaniałe. Tak zgodnie stwierdzili uczniowie. Zachód słońca odbijający się w jeziorku, lasy, łąki, krowy, kury, pieski, kotki…… Zapraszamy.
              Zajęcia terenowe, wpinanie się i z schodzenie ze skarp, nocne poszukiwania
              nietoperzy i gwiazd. Zdobycie Łysej Góry, poznanie historii Staniszewa i Kaszubów,
              podziwianie rzeki Łeby i rezerwatu Staniszewskie Zdroje(utworzony w 1972r).
              Rozpoznawanie pospolitych gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych.
              Bezinwazyjne określanie wieku drzewa, wyszukiwanie gwiazdozbiorów. Przebojem
              zajęć przyrodniczych została jasnota biała, żółta i purpurowa; bez czarny; bez lilak,
              lipa drobnolistna; dąb szypułkowy i bezszypułkowy.
              Warsztaty dotyczące astronomii, botaniki, zielarstwa, płazów, nietoperzy,
              ograniczenia plastiku w życiu codziennym, wędrówki terenowe(dzienne i nocne) takie
              zajęcia odbyły się podczas czterech dni pobytu w Staniszewie. Pieczenie
              drożdżowych bułeczek oraz grillowane kiełbaski były odpoczynkiem. Wieczorne,
              wspólne czytanie lektury „Król” oraz śpiewne posiłki i nocne rozmowy na długo
              pozostaną radosnym wspomnieniem dla uczestników wyjazdu i ich opiekunek: pani
              Katarzyny B. i Anny B.
              Dziękujemy organizatorom i uczestnikom wyjazdu(AB)

• VIII Pomorska Uczniowska Konferencja Naukowa

• Do 20 maja 2024  trwa nabór uczniów na prelegentów oraz autorów plakatów naukowych na VIII Pomorską Uczniowską Konferencję Naukową (PUKN), która odbędzie się 26.10.2024 r. na Politechnice Gdańskiej. Tegoroczne wydarzenie będzie przebiegało pod hasłem Sztuczna inteligencja – szansa na rozwój czy zagrożenie.

Konferencja jest realizowana w ramach projektu „Zdolni z Pomorza – wsparcie regionalne”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszy Europejskich dla Pomorza 2021-2027.

Chętni uczniowie starszych klas szkół podstawowych (VI-VIII) oraz szkół ponadpodstawowych z województwa pomorskiego mogą zaprezentować swoje referaty lub plakaty naukowe związane z tematem sztucznej inteligencji w ramach trzech paneli dziedzinowych: nauk biologiczno-chemicznychnauk humanistycznychnauk technicznych.

UWAGA! Na uczniów, którzy wystąpią na konferencji czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Zgłoszenia należy dokonać poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego (https://ankiety.pbp.gda.pl/index.php/779811?lang=pl)Do zgłoszenia potrzebny będzie temat referatu lub posteru (plakatu naukowego) oraz jego abstrakt (czyli krótkie streszczenie). Powinien on zawierać od 7 do 10 zdań. Zgłoszenia najlepiej ocenione przez moderatorów paneli dziedzinowych, otrzymają kwalifikacje do konferencji. Referat, jak i poster może mieć maksymalnie dwóch autorów.

Więcej informacji można znaleźć tutaj: https://pbp.gda.pl/aktualnosci/otwieramy-nabor-na-viii-pomorska-uczniowska-konferencje-naukowa/ .

Organizatorami wydarzenia jest Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w GdańskuPolitechnika Gdańska oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

• WOJEWÓDZKI KONKURS POZNAJMY LAS

• 25 kwietnia 2024 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w ŁĘCZYCACH odbył się XX
              WOJEWÓDZKI KONKURS POZNAJMY LAS, nad którym patronat objął Pomorski
              Kurator Oświaty i Nadleśnictwo Strzebielino. Tegoroczna edycja przebiegała pod
              hasłem: EKOSYSTEM LASU.
              W skład Komisji Konkursowej weszli pracownicy Nadleśnictwa Strzebielino i
              przedstawiciele nauczycieli przygotowujących uczniów do Konkursu.
              Najwyższym poziomem wiedzy wykazali się:
              Aurelia Pietrzykowska ze Szkoły Podstawowej w Przywidzu, która zajęła I miejsce;
              DAWID RĄCZKA ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BANINIE, KTÓRY
              ZAJĄŁ II MIEJSCE;
              Szymon Stencel ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Lęborku oraz Maja Teclaf ze Szkoły
              Podstawowej nr 2 w Sierakowicach - zajęli ex aequo III miejsce.
              Konkurs decyzją Kuratorium Oświaty w Gdańsku został zakwalifikowany do zawodów
              wiedzy, których laureaci (I, II i III miejsce) otrzymają stosowny wpis na świadectwie.

GRATULUJEMY
              * Dawidowi Rączka z klasy 6F zdobycia II miejsca.
              * Szymonowi z 8C oraz Jagodzie z 8D za świetne wyniki.
              W etapie wojewódzkim udział wzięło 44 uczniów klas V – VIII z 26 szkół
              podstawowych województwa pomorskiego. Uczestnikom konkursu, największą
              trudność sprawiło rozpoznanie wybranych gatunków drzew (rysunek liści) oraz
              podanie pełnej nazwy gatunkowej drzewa. Uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek