Sesja zdjęciowa wykonywana przez firmę MAWI odbędzie się w dniach w dniach: 05, 06, 07 i 08.11.2024 r.
Sesja zdjęciowa
Nowy rozkład autobusów
Z dniem 4 listopada 2024 r. zmienia się rozkład jazdy autobusu linii Z17. Proszę o zapoznanie się ze zmianami. Aktualny rozkład jest dostępny na stronie naszej szkoły w zakładce:
UCZNIOWIE I RODZICE-> Codzienne informacje -> Rozkład autobusów
Informacja na temat zmian w rozkładach poszczególnych autobusów na terenie gminy Żukowo dostępna jest na stronie Urzędu Gminy:
https://www.zukowo.pl/Nowy_rozklad_jazdy_juz_od_4_listopada,10,8405#sub_mid
SZKOŁA PAMIĘTA
Uczniowie klasy 7a wraz ze swoimi nauczycielami religii wybrali się na cmentarz, aby zapalić znicze i pomodlić się za zmarłych pracowników naszej szkoły oraz swoich kolegów i koleżanki, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności. Nasza młodzież podeszła to tego zadania z należytą powagą i zaangażowaniem, za co jesteśmy bardzo wdzięczni.. Pamiętamy również o patronie naszej szkoły, księdzu prałacie Józefie Bigusie.
To bardzo ważne pamiętać o swojej historii i tych, którzy przeszli na drugą stronę życia.
4
VIII Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznej
W dniu 26.11.2024 r. w sali teatralnej naszej szkoły odbył się VIII Powiatowy Konkurs Pieśni Patriotycznej . Konkurs miał na celu uświetnienie obchodów Święta Niepodległości, popularyzację piosenek patriotycznych wybranych z dorobku kultury polskiej, kształcenie uczuć patriotycznych, odkrywanie talentów wokalnych i motywowanie do ich rozwijania oraz wymianę doświadczeń artystycznych.
Patronat nad konkursem objęli:
Starosta Powiatu Kartuskiego – p. Bogdan Łapa
Burmistrz Gminy Żukowo – p. Mariola Zmudzińska
Dyrektor OKiS w Żukowie – p. Aleksandra Rogalewska - Kania
Na wstępie przybyłych uczniów i ich opiekunów powitała vicedyrektor SP nr 1 w Baninie p. Patrycja Bureniusz. Do konkursu przystąpiło 26 uczniów z jedenastu szkół z powiatu kartuskiego:
SP Borcz, Sp Przodkowo, Sp nr 1 w Żukowie, SP nr 2 w Żukowie, SP Pomieczyńska Huta, SP nr 1 w Baninie, SP nr 2 w Baninie, Sp Kiełpino, Sp Podjazy, Sp Pępowo , PortArt, Wokal Emilia - Stowarzyszenie EPI.
Wykonawcy wykazali się wysokim poziomem przygotowania do występu, ciekawą interpretacją, muzykalnością , kulturą sceniczną oraz pomysłowością w doborze ubioru scenicznego.
Konkurs przerodził się we wspaniały koncert bardzo ciekawych wykonań pieśni patriotycznych.
Słodki poczęstunek, na który zaprosiliśmy uczestników konkursu w czasie obrad Jury zasponsorowali:
p. Martyna i Piotr Kropidłowscy – Piekarnia - Cukiernia Kropek w Baninie
Unilever Polska SA Fabryka Lodów w Baninie
Mając na uwadze kryteria oceniania takie jak : dobór repertuaru do wieku wykonawcy, intonację, dykcję, interpretację oraz ogólny wyraz artystyczny, jury w składzie :
p. Joanna Werochowska (dyrygentka chórów Pasja, Schola Canticorum, MajMelody),
p. Małgorzata Chomicz (absolwentka Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku . Długoletni członek Zespołu Muzyki Dawnej Capella Gedanensis),
p. Katarzyna Kural (muzyk instrumentalista, nauczyciel gitary w PSM 1 st im. Grażyny Bacewicz we Wrzeszczu), po długich i burzliwych naradach, podjęło decyzję.
Laureatami zostali :
w kategorii klas 0-I:
I miejsce – Aleksandra Elgert
II miejsce – Mia Kleinszmidt
III miejsce – Milena Młyńska i Hanna Jeżewska
wyróżnienie – Anastazja Cieplińska
w kategorii wiekowej II-III:
I miejsce – Amelia Jank
II miejsce – Lidia Kożyczkowska
III miejsce – Amelia Tutkowska
wyróżnienie – Zofia Labuda i Marta Jereczek
w kategorii wiekowej IV – V:
I miejsce – Filip Makrucki
II miejsce – Jaśmina Lewandowska
III miejsce – Oliwia Chmielecka i Anhelina Leheshchych
wyróżnienie – Gabriela Rydzewska
w kategorii wiekowej VI – VIII:
I miejsce – Marcel Jaroszewski
II miejsce – Aleksandra Wiczling
III miejsce – Zuzanna Damaszke
Za swój występ każdy wykonawca otrzymał z rąk p. dyrektor Ewy Kosznik oraz przewodniczącej jury dyplomy i upominki a laureaci konkursu również nagrody.
Sponsorami konkursowych upominków byli :
Burmistrz Gminy Żukowo – p. Mariola Zmudzińska
Dyrektor OKiS w Żukowie – p. Aleksandra Rogalewska-Kania
Sołtys Sołectwa Banino - p. Wojciech Koza-Zatoński
PPHU BERTOS Banino - p. Robert Szmurło
GS Samopomoc Chłopska Baza Obrotu Rolnego z Żukowa
Dyrektor SP Banino - p. Ewa Kosznik
Moja Gruzja - p. Irakli Gibradze
Bardzo dziękujemy wszystkim sponsorom za hojność. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy wspaniałego występu !
Hanna Pek i Małgorzata Pińska
27
Tydzień Świadomości o EB
W dniach 25-31 października odbywa się co roku międzynarodowy Tydzień Świadomości o EB.
Epidermolysis bullosa (w skrócie EB) lub też pęcherzowe oddzielanie się naskórka to niezwykle rzadka, genetyczna i nieuleczalna choroba, na której rożne odmiany cierpi w Polsce ok. 600 osób, głównie dzieci. EB charakteryzuje się powstawaniem na całym ciele pęcherzy oraz trudno gojących się i bolesnych ran. Skórę osoby chorej na EB zastępują opatrunki, które muszą być zmieniane codziennie. Chorych na EB nazywa się Motylkami, bo ich skóra jest tak delikatna jak skrzydła motyla.
W ramach Tygodnia Świadomości o EB na korytarzu przy sali 211 oraz na portierni zawisła gazetka z podstawowymi informacjami o chorobie. Również na lekcjach wychowawczych nauczyciele mogli zaprezentować uczniom przygotowaną wcześniej prezentację.
26 października, w sobotę, grupa wolontariuszy z klasy 8e: Agata, Zuzia, Milena, Karolina, Filip i Tymon pod opieką pani Czajkowskiej reprezentowała Stowarzyszenie Debra Polska Kruchy Dotyk (jest to stowarzyszenie opiekujące się chorymi na EB i ich rodzinami). Pod Galerią Forum oraz na ul. Długiej wolontariusze rozdawali ulotki informujące o EB i zachęcające do wpłat na rzecz stowarzyszenia. W imieniu Debry serdecznie dziękuję uczniom, którzy zaangażowali się w akcję i poświęcili swój wolny czas na bezinteresowną pomoc.
Po więcej informacji na temat choroby EB i samego stowarzyszenia zapraszam na oficjalną stronę Debry: debra-kd.pl
5
Empatyczna klasa
Klasa VI a rozpoczęła pierwszą misję związaną z projektem "Empatyczna klasa".
W ramach akcji - "Dobre słowo jest jak plaster miodu" nasza poczta działa jeszcze w tym tygodniu. Można przyjść i napisać dobre słowo dla bliskiej mu osoby a my ją dostarczymy do adresata.
Cieszymy się, że jest tak duże zainteresowanie!
Nie szczędźmy sobie dobrych słów!
1
Kino Niemieckie październik
Na październikowym seansie Kina Niemieckiego zaprezentowany został film pt. "Szkolna imprezka" (niem. "Fack ju Göthe"). Jest to pierwsza część komediowej trylogii o nietypowym nauczycielu i jego trudnej klasie 10B, która kilka lat temu podbiła serca niemieckich widzów. Film bardzo spodobał się uczniom, a po seansie padły ciekawe stwierdzenia na temat tego, jaki powinien być dobry nauczyciel, albo jakie metody nauczania sprawdzają się (lub nie) we współczesnej szkole...
Na kolejny wieczór filmowy zapraszamy 22 listopada.
3
Dzień Szalonych Nakryć Głowy
Samorząd Uczniowski powrócił do organizacji "szalonych piątków". Raz w miesiącu, właśnie w piątek, będą odbywać się tematyczne akcje jak np. Dzień Piżamy, Dzień Kapci, Dzień Krawata itd. Osoby, które tego dnia przyjdą do szkoły ze wskazanym elementem ubioru bądź przedmiotem mogą być zwolnione z udziału w niezapowiedzianych formach sprawdzania wiedzy. No i oprócz tego szalone piątki to przede wszystkim też mnóstwo zabawy i frajdy dla uczniów i pracowników szkoły...
Pierwszy z tegorocznych szalonych piątków to Dzień Szalonych Nakryć Głowy. Na korytarzach można było zauważyć uczniów (i nie tylko) w przeróżnych kapeluszach, czapkach, chustach, kaskach a nawet z garnkiem czy maskotką na głowie. Kreatywność naszych uczniów jest naprawdę nieograniczona!
15
EMPATIA W DZIAŁANIU
Najbliższy poniedziałek, tj. 28.10.2024 r.
Uczniowie klasy VIIE wraz z wychowawcą zapraszają szkolną społeczność do wspólnej zabawy, promującej empatię, życzliwość, troskę o innych oraz szacunek wobec drugiej osoby.
Co należy zrobić? To proste - być uprzejmym :)
Przykłady:
- pochwal kogoś,
- poślij serdeczny uśmiech,
- okaż zainteresowanie,
- uważnie wysłuchaj,
- pomóż w nauce,
- ustąp pierwszeństwa,
- przekaż notatki z lekcji nieobecnemu koledze/koleżance.
Takie drobne akty życzliwości mają duże znaczenie dla wzajemnych relacji i samopoczucia. Sprawiają, że rzeczywistość, która nas otacza, staje się jeszcze piękniejsza.
Koleżanko, Kolego - zrób coś miłego!
Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznych
Szkolny Konkurs Pieśni Patriotycznych odbył się we wtorek 22 X 2024 r . Rozśpiewani uczniowie od klasy "zero" aż do ósmej prezentowali swoje wyjątkowe talenty wokalne w pieśniach patriotycznych.
18
"Godzina dla młodych głów"
Jesienny klimat w oddziałach zerowych!
W ostatnich tygodniach w zerówkach zapanował prawdziwy jesienny klimat. W pierwszej połowie października świętowaliśmy Dzień Dyni a tydzień później odbył się konkurs pt. "Jesienny bukiet".
Dzieci wykorzystując materiały głównie przyrodnicze stworzyły piękne kompozycje świetnie się przy tym bawiąc.
Wszyscy byli wygrani!
Serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców, która ufundowała nagrody dla każdej klasy.
8
Gala wręczenia Stypendiów przez Panią Burmistrz
Gala wręczenia Stypendiów przez Panią Burmistrz, która odbędzie się 24.10.2024 r., w Spichlerzu (3 Maja 9C, 83-330 Żukowo), koniecznie z informacją:- stypendia sportowe godzina 15:00,- stypendia naukowe i artystyczne godz. 17:00.
Kolejne sukcesy akademii Judo Dragon
W miniony weekend zawodnicy UKS Akademii Judo Dragon triumfowali w klasyfikacji drużynowej podczas prestiżowego Turnieju Judo w Opolu, będącego częścią International Judo League – największej ligi judo dla dzieci w Europie. To największy sukces Klubu w historii.
Tak dobry rezultat ten był możliwy dzięki znakomitym wynikom 57 judoków, którzy rywalizowali w pięciu grupach wiekowych: U9, U11, U13, U15 oraz U18. Łącznie Dragon zdobył 34 medale, co dało im pierwsze miejsce wśród 56 klubów z Polski i zagranicy.
Jednak to nie koniec triumfów. W niedzielę Dragon wystawił dwie drużyny na XXVII Drużynowy Turniej Dzieci w Judo organizowany przez gdyński klub Galeon. Pierwsza drużyna wygrała turniej, pokonując gospodarzy w emocjonującym finale 4:3, a druga drużyna zajęła trzecie miejsce.
Już w przyszły weekend zawodnicy będą rywalizować w kolejnych turniejach International Judo League oraz Mistrzostwach Polski Judo U16.
GDAŃSKI KOD RODZICIELSKI
Szanowni Państwo,
mamy to!!!
Miło nam ogłosić, że miasto Gdańsk oraz fundacja Dbam o Mój Zasięg formalnie rozpoczynają projekt skierowany do rodziców pt. GDAŃSKI KOD RODZICIELSKI. Uruchomiona została strona internetowa, na której będziemy na bieżąco dzielić się wiedzą ekspercką z zakresu rodzicielstwa, więzi, relacji, depresji i innych problemów. Wejdźcie na https://gdanskikodrodzicielski... i zobaczcie, co już mamy zrobione. Póki co naszymi ekspertami w projekcie są następujące osoby, ale oczywiście w kolejnych odsłonach projektu będą dołączać do nas nowi eksperci:
1. Joanna Flis
2. Wojciech Glac
3. Tomasz Bilicki
4. Karolina Wysokińska
5. Halszka Witkowska
6. Maciej Dębski
Tutaj będziesz miał/a dostęp do eksperckich podcastów: https://gdanskikodrodzicielski...
Tutaj możesz brać udział w darmowych webinarach. Pierwszy już 4 listopada w poniedziałek: https://gdanskikodrodzicielski...
Tutaj będziesz miał/a dostęp do plakatów edukacyjnych, które możesz pobadać w sposób bezpłatny i wywiesić w swojej szkole: https://gdanskikodrodzicielski...
Jesteśmy dostępni również na fb: to dla nas wciąż ważna forma komunikacji, koniecznie polubcie nasz fanpejdź: https://www.facebook.com/profi...
UWAGA!!! Jeśli możesz przekaż tę wiadomość wszystkim swoim kolegom i koleżankom z pracy, przekażcie również tego emaila i dostępne linki wszystkim rodzicom.
Oczywiście zapraszamy na naszą konferencję 18-19 listopada Gdynia. Można się rejestrować na www.kongressoc.pl . Będziemy jeszcze o tym przypominać, ale już teraz wiemy, że gościem głównym naszej konferencji będzie Pani KRYSTYNA JANDA.
Z pozdrowieniami
dr Maciej Dębski
Wyjście na pocztę
18 października obchodziliśmy Dzień Poczty Polskiej. Uczniowie z klasy IF wybrali się na
pocztę w Baninie, by wysłać swój pierwszy własnoręcznie napisany list. Dzieci miały okazję
zapoznać się z działaniem urzędu i pracą listonosza.
Dzień Ziemniaka
17 października klasa 3e zorganizowała Dzień Ziemniaka. Obecnie rzadko obchodzi się taki
dzień, ale jeszcze nie tak dawno obchodzono je dorocznie. Pamiętam wyjścia z klasą do
miejscowych gospodarstw rolnych na świętowanie Dnia Pieczonego Ziemniaka, gdzie na
polu, przy ognisku uczniowie świętowali z okazji wykopków. Dzisiaj dzieci bawiły się w szkole
startując w „ ziemniaczanych” konkurencjach sprawnościowych. Poznały też historię ziemniaka i zjadły pyszne frytki. Nazajutrz , podczas klasowej wycieczki będą mogły tradycyjnie upiec kartofle w ognisku.
Wychowawczyni klasy 3e Alicja Szreder11
Konkurs "Siedmiu Wspaniałych"
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej samorząd uczniowski przeprowadził głosowanie na „Siedmiu Wspaniałych”. Przez trzy dni, na długich przerwach, każdy uczeń z klas 4-8 mógł oddać jeden głos w każdej z siedmiu kategorii na wybranego nauczyciela. Po zliczeniu głosów wyniki przedstawiają się następująco:
1. SIŁA GŁOSU – ton głosu może oznaczać, w jakim stopniu mówiącemu na czymś zależy i jak jest do czegoś nastawiony. Ludzki aparat głosowy jest najdoskonalszym instrumentem dętym. Najpiękniej na nim gra PANI MAŁGORZATA PIŃSKA2. ELEGANCJA FRANCJA – jak cię widzą, tak cię piszą. Zawód nauczyciela to balansowanie na cienkiej linii, bo czekają na nich zagrożenia z jednej strony przesadnej elegancji, z drugiej niebezpieczeństwo nadmiernego luzu. Ale temu nauczycielowi udało się znaleźć równowagę PANI DOROTA WINTER-RZEŚNIOWIECKA.3. NAJBARDZIEJ WYMAGAJĄCY – aby nauczyciel był skuteczny w swoich edukacyjnych działaniach powinien być wymagający, a w pewnych kwestiach nauki wręcz bezkompromisowy. Nawet bardzo wymagający nauczyciel nie musi być niesympatyczny, czego dowodem jest PANI DOROTA KUNCER4. ANIELSKA CIERPLIWOŚĆ – trzeba mieć anielską cierpliwość i wielkie umiejętności pedagogiczne, żeby lenia zmusić do wysiłku. I nie groźbą lecz spokojem wpłynąć na uczniowską ambicję. Nauczycielskim aniołem jest PANI MAŁGORZATA ZIÓŁKOWSKA5. CIĘTY JĘZYK – złośliwym, raczej nie… ale dowcipnym i inteligentnym sposobem mówienia się wyróżnia. Niektórzy woleliby go uniknąć, niż mu się narazić. Grand prix w kategorii cięty język otrzymuje PANI IWONA DREWING6. NAJSYMPATYCZNIEJSZY – naj…naj…naj… I można by długo mnożyć epitety określające nauczyciela z najpiękniejszym uśmiechem w szkole. Nie zdziwi więc nikogo, że w kategorii najsympatyczniejszy nauczyciel zwycięża PANI IZABELA KUNIKOWSKA7. NAJLEPSZY DORADCA – jest zawsze na miejscu, gdy go potrzebujesz. Wyczulony na problemy uczniów. Wielkie serce nie człowiek. Pomoże w każdej chwili. Zwycięzcą w tej kategorii zostaje PANI IZABELA KUNIKOWSKA
Gratulujemy i dziękujemy za udział w zabawie :)
3
Kino Niemieckie październik
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca
16 października podczas Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, punktualnie w południe rozpoczęliśmy kolejną edycję akcji, którą Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy chce corocznie przypomnieć, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy. Dwie kasy - 8A oraz 8C - łącznie 45 uczniów oddało swoje serce, aby pokazać jak ratować ludzkie serce. Nasza Szkoła Podstawowa nr 1 w Baninie jest dumna, że może poszerzać skalę nauki podstawowych czynności ratujących życie.
Dziękuję Wam uczniowie za udział i zaangażowanie w biciu rekordu w jednoczesnej resuscytacji krążeniowo-oddechowej!
Anna Klein
16